Եթե փախնող լինեի, այսօր ադրբեջանցիք Ստեփանակերտում թեյ խմելուց կլինեին. Ռոբերտ Քոչարյան (Տեսանյութ)
Այսօր Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանում մարտի 1-ի գործով ամբաստանյալ Ռոբերտ Քոչարյանը հայտարարեց, որ ինքը չէր կարող փախչել այս գործով քննությունից։
«Այն տեսակի մարդը չեմ, որ կարող է ինչ-որ բանից փախնի։ Շատերին ու հատկապես դատախազներին դժվար է այս ամենը պատկերացնել։ Եթե փախնողը լինեի այսօր ադրբեջանցիք Ստեփանակերտում թեյ խմելուց կլինեին», - դատարանում հայտարարեց Ռոբերտ Քոչարյանը՝ ընդգծելով, որ իր համար վիրավորական է այդ մասին խոսելը։
Նախկին նախագահն այս հարտարարությունն արեց իր պաշտպանների կողմից խափանման միջոց կալանքը գրավով փոխելու մասին միջնորդությունը ներկայացնելուց հետո։
Ինչ վերաբերում է իր կողմից դատաքննությանը խոչընդոտելուն՝ Քոչարյանը հայտարարեց, որ այս քրեական գործով չկա այն սուբյեկտը, որի վրա ինքը կարող է ազդել։ Քոչարյանը հորդորեց նիստը նախագահող դատավոր Աննա Դանիբեկյանին կարդալ քրեական գործի իրեն առնչվող երկու դրվագները և համոզվել՝ արդյոք ինքը մոտիվացիա ունի՞ այնպես անել, որ փոխեն ցուցմունքները գործով անցնող վկաները:

Если бы я бежал, то сегодня азербайджанцы пили бы чай в Степанакерте. Роберт Кочарян
Второй президент Армении Роберт Кочарян заявил сегодня в ходе судебного заседания по делу 1 марта, что обсуждение возможности побега для него оскорбительно, поскольку он не тот человек, который может бежать от чего-то.
«Я не тот человек, который может убежать от чего-то. Многим и особенно прокурорам сложно понять все это. Если бы я бежал, то сегодня азербайджанцы пили бы чай в Степанакерте», - заявил в суде Роберт Кочарян, подчеркнув, что для него оскорбительно говорить об этом.
Экс-президент выступил с заявлением после представления адвокатами ходатайства о замене меры пресечения в виде ареста и применении залога в качестве альтернативной меры пресечения.
Что касается возможности оказать препятствие следствию, то, Роберт Кочарян заявил, что в данном уголовном деле нет того субъекта, на которого он может повлиять. Экс-президент призвал председательствующего судью Анну Данибекян прочитать два касающихся дела эпизода и убедиться, есть ли у него мотивация, сделать так, чтобы показания свидетелей по делу изменились.