Եթե փախնող լինեի, այսօր ադրբեջանցիք Ստեփանակերտում թեյ խմելուց կլինեին. Ռոբերտ Քոչարյան (Տեսանյութ)
Այսօր Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանում մարտի 1-ի գործով ամբաստանյալ Ռոբերտ Քոչարյանը հայտարարեց, որ ինքը չէր կարող փախչել այս գործով քննությունից։
«Այն տեսակի մարդը չեմ, որ կարող է ինչ-որ բանից փախնի։ Շատերին ու հատկապես դատախազներին դժվար է այս ամենը պատկերացնել։ Եթե փախնողը լինեի այսօր ադրբեջանցիք Ստեփանակերտում թեյ խմելուց կլինեին», - դատարանում հայտարարեց Ռոբերտ Քոչարյանը՝ ընդգծելով, որ իր համար վիրավորական է այդ մասին խոսելը։
Նախկին նախագահն այս հարտարարությունն արեց իր պաշտպանների կողմից խափանման միջոց կալանքը գրավով փոխելու մասին միջնորդությունը ներկայացնելուց հետո։
Ինչ վերաբերում է իր կողմից դատաքննությանը խոչընդոտելուն՝ Քոչարյանը հայտարարեց, որ այս քրեական գործով չկա այն սուբյեկտը, որի վրա ինքը կարող է ազդել։ Քոչարյանը հորդորեց նիստը նախագահող դատավոր Աննա Դանիբեկյանին կարդալ քրեական գործի իրեն առնչվող երկու դրվագները և համոզվել՝ արդյոք ինքը մոտիվացիա ունի՞ այնպես անել, որ փոխեն ցուցմունքները գործով անցնող վկաները:

I am not the fleeing type: Kocharyan on release for bail
Armenia’s second president Robert Kocharyan stated at court today that he is not the type of a person to flee the case examination.
“I am not such a person to flee from something. For many and the prosecutors, in particular, it is difficult to imagine it all. If I was the fleeing type, Azerbaijanis would have been drinking tea in Stepanakert long ago,” Kocharyan stated, adding that it is even offensive for him to speak about it.
The ex-president’s statement followed the introduction of petition by his defense team on changing the preventive measure from arrest to release on bail.
As to the pressures on the process of examination, Kocharyan said that there is no subject in this criminal case on which he may exert any pressure. The ex-president urged the judge to read the two episodes of the case relating to him to understand whether he has any motivation to make the witnesses change their testimonies or not.