«ՀԿԵ» ՓԲԸ գլխավոր տնօրեն է նշանակվել Սերգեյ Վալկոն
«Ռուսական երկաթուղիներ» ԲԲԸ գլխավոր տնօրենի առաջին տեղակալ Ալեքսանդր Միշարինը Հարավկովկասյան երկաթուղու անձնակազմի հետ հանդիպման ընթացքում, որին մասնակցել էր նաև ՌԴ տրանսպորտի նախարարի տեղակալ Վլադիմիր Տոկարևը, տեղեկացրեց, որ «ՀԿԵ» ՓԲԸ գլխավոր տնօրեն վերանշանակվել է Սերգեյ Գեննադիի Վալկոն:
Ալեքսանդր Միշարինը մասնակիցներին ներկայացրեց ՌԵ-ի ձեռքբերումները՝ ընդգծելով, որ ընկերությունն ապահովում է համաշխարհային երկաթուղային բեռնաշրջանառության 28%-ը, համաշխարհային առաջատարն է այդ ցուցանիշով, իսկ ուղևորաշրջանառության ցուցանիշով գտնվում է 4-րդ տեղում:
Խոսելով Հարավկովկասյան երկաթուղու գործունեության մասին, Միշարինը նշեց, որ 11 տարիների ընթացքում ընկերությունը կարողացել է բավարարել Հայաստանի տնտեսության փոխադրումների պահանջարկը, իրականացնել երկրի տրանսպորտային համակարգի զարգացմանն ուղղված մի շարք խոշոր ենթակառուցվածքային նախագծեր՝ չնայած երկրի տրանսպորտային շրջափակմանը:
ՌԵ գլխավոր տնօրենի տեղակալն արձանագրեց, որ երկաթուղու դերը Հայաստանում աստիճանաբար աճում է, և ՌԵ-ի համար աշխատանքը հանրապենությունում նույնքան կարևոր է, ինչպես աշխարհի այլ 40 պետություններում, որտեղ ներկայացված է հոլդինգը: Նա հիշեցրեց, որ ՀԿԵ-ն հանդիսանում է Հայաստանի խոշոր գործատուներից մեկը՝ Ընկերությունում աշխատում է 3 հազար մարդ:
Նա նաև նշեց, որ միջին աշխատավարձը Հայկական երկաթուղում գերազանցում էր հանրապետությունում աշխատավարձի միջին մակարդակնը միայն 9%-ով, իսկ 11 տարիների ընթացքում երկաթուղայինների միջին աշխատավարձն ավելացել է 95%-ով և 29,2%-ով գերազանցում է միջին ցուցանիշը: Աշխատանքի արտադրողականությունը նույնպես ավելացել է՝ 66,2%-ով, 2019 թվականի արդյունքներով նախատեսվում է աճ 6,9%-ով, ինչը արդյունավետ աշխատանքի մասին է վկայում:
Ալեքսանդր Միշարինը նկատեց, որ ենթակառուցվածքի արդիականացմանն ուղղված Հայաստանի երկաթուղայինների աշխատանքի շնորհիվ տեղամասային արագությունը 22 կմ/ժ-ից ավելացել է մինչև 36 կմ/ժ, տեխնիկականը՝ 27 կմ/ժ-ից մինչև 42 կմ/ժ, իսկ գնացքի միջին քաշը կազմել է 1 514 տն՝ 1 101 տն-ի դիմաց:
«2019 թվականին ծրագրվում է փոխադրել 2,9 մլն տն բեռ, ինչը 6,5%-ով կգերազանցի 2008 թվականի ցուցանիշը: Երկաթուղու մասնաբաժինը Հայաստանի բեռնափոխադրումների կառուցվածքում կազմում է 23%, ինչը բարձր ցուցանիշ է ցանկացած պետության համար:
2018 թվականին Հարավկովկասյան երկաթուղուն հաջողվել է վերականգնել իր դիրքերը բեռնափոխադրումների շուկայում 2015 թվականի ճգնաժամից հետո: 2019 թվականին բեռնափոխադրումների նախատեսվող աճը ճգնաժամային 2015-ի հետ համեմատ կկազմի 15% կամ 404 հազար տոննա, բեռնման աճը՝ 40,6%, իսկ ուղևորափոխադրումներինը՝ գրեթե 50%:
2019 թվականի ութ ամիսների ընթացքում նկատվում է փոխադրումների դրական միտում. բեռնափոխադրումների ծավալը 2018 թվականի հետ համեմատ ավելացել է 4,2%-ով, բեռնաշրջանառությունը՝ 11,2%-ով, բեռնումը՝ 6,4%-ով: Ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել Հարավկովկասյան երկաթուղու աշխատողներին արդյունավետ աշխատանքի համար՝ չնայած ոմանց կողմից հնչող նեգատիվ հայտարարությունների», - ընդգծեց Ա.Միշարինը:
Հիշեցնելով, որ ՀԿԵ-ն բեռնափոխադրումներ է իրականացնում աշխարհի 75 երկրներ՝ ՌԵ ներկայացուցիչը նշեց Տրանսպորտային ծառայությունների կենտրոնի հաջող աշխատանքը, որը արդյունավետ կիրառում է տարբեր էլեկտրոնային համակարգեր, ինչը հաճախորդներին թույլ է տալիս ոչ միայն ձևակերպել պատվերը և փոխադրման փաստաթղթերը, հետևել անձնական հաշվի վրա միջոցների շարժին, այլև իրականացնել բոլոր անհրաժեշտ գործողություններն առցանց:
Խոսելով ուղևորափոխադրումների ոլորտի մասին՝ Ալեքսանդր Միշարինը կարևորեց ուղևորահոսքի շարունակական աճը 2015 թվականից: Նշված տարում փոխադրվել է 346,2 հազար ուղևոր, իսկ 2019 թվականին նախատեսվում է գերազանցել 418 հազարի շեմը: Միջազգային հաղորդակցությունում աճը շարունակվում է 2008 թվականից, երբ փոխադրվել է 27,5 հազար ուղևոր: 2018-ին ցուցանիշը կազմել էր արդեն 64,1 հազար, իսկ 2019 թվականին ծրագրված ցուցանիշը կազմում է 69,4 հազար ուղևոր:
Այսպիսով, 2008 թվականի նկատմամբ աճը կկազմի 2.5 անգամ: Ներհանրապետական ուղևորափոխադրումների ոլորտում հիմնական նորամուծություններից է Երևան-Գյումրի-Երևան երթուղում երկու նոր էլեկտրագնացքների շահագործումը: Եվս երկու նոր էլեկտրագնացք ՀԿԵ-ն պիտի ստանար այս տարի, սակայն գործարքը սառեցվել է՝ որոշ հանգամանքներով: Հուսով եմ, որ շուտով բոլոր հարցերը կկարգավորվեն, - նշես ՌԵ գլխավոր տնօրենի տեղակալը:
Երկաթուղին նաև ակտիվ սոցիալական և բարեգործական քաղաքականություն է վարում՝ այդ նպատակներին ուղղելով 339 մլն դրամ: Բարեգործական նախագծերի թվում են մասնակցությունը տարբեր բարեգործական հիմնադրամներում, օժանդակությունը վետերան-երկաթուղայիններին, մասնակցությունը Մեծ Հաղթանակի 70-ամյակի տոնակատարությունների կազմակերպմանը, Սանահինի մանկապարտեզի և Ֆիոլետովո գյուղի դպրոցի վերանորոգումը և աջակցությունը և այլն:
Երկաթուղին կարգապահորեն վճարում է հարկերը՝ եթե 2007 թվականին Հայկական երկաթուղու վճարված հարկերը կազմել են 1,6 մլրդ դրամ, ապա 2009 թվականից Հարավկովկասյան երկաթուղու տարեկան հարկային վճարները միջինում ավելացել են 2,6 անգամ: 11 տարիների ընթացում երկաթուղին վճարել է 46 մլդր 315 մլն դրամ հարկեր, - արձանագրել է Ա.Միշարինը:
ՌԵ գլխավոր տնօրենի առաջին տեղակալը նաև նշեց ՀԿԵ գլխավոր տնօրեն Սերգեյ Վալկոյի ավանդը Հարավկովկասյան երկաթուղու զարգացման գործում և հայ երկաթուղայիններին մաղթեց նորանոր հաջողություններ:

На пост генерального директора ЮКЖД назначен Сергей Валько
Первый заместитель генерального директора Российских железных дорог Александр Мишарин на встрече с коллективом Южно-Кавказской железной дороги 18 сентября, в которой принял участие заместитель министра транспорта РФ Владимир Токарев, сообщил, что решением Совета директоров ЗАО «ЮКЖД» на пост генерального директора дороги назначен Сергей Геннадьевич Валько.
Александр Мишарин представил успехи РЖД, подчеркнув, что компания обеспечивает 28% мирового грузооборота оборота на железнодорожном транспорте, занимает лидирующие позиции в мире по данному показателю и находится на 4 месте по пассажирообороту.
Касаясь деятельности ЮКЖД, Александр Мишарин отметил, что за 11 лет работы компании удалось полностью обеспечить потребность Армении в перевозках пассажиров и грузов, реализовать ряд крупных инвестиционных инфраструктурных проектов, направленных на развитие транспортной системы, несмотря на транспортную изоляцию республики.
Заместитель генерального директора РЖД констатировал, что роль железной дороги в Армении постоянно растет, и для РЖД работа в республике важна так же, как и в 40 других странах мира, где представлен холдинг. Он напомнил, что ЮКЖД является одним из крупнейших работодателей Армении – в компании работают более 3 тысяч человек. Средняя заработная плата на Армянской железной дороге превышала средний уровень зарплат по республике на 9%; за 11 же лет она возросла на 95% и на 29,2% превышает среднереспубликанское значение. Производительность труда за время работы ЮКЖД возросла на 66,2%, по итогам 2019 года прогнозируется рост на 6,9%, что свидетельствует об успешной работе.
Александр Мишарин отметил, что благодаря усилиям железнодорожников Армении по модернизации инфраструктуры удалось увеличить участковую скорость с 22 км/ч до 36 км/ч в 2018 году, техническую - с 27 км/ч до 42 км/ч, обеспечить рост среднего веса поезда с 1 101 тн до 1 514 тн.
«По прогнозу 2019 года планируется перевезти 2,9 млн тонн грузов, что позволит обеспечить рост на 6,5% по сравнению с показателем 2008 года. Доля железной дороги в структуре грузоперевозок в Армении составляет 23%, а это немало для любого государства.
В 2018 году ЮКЖД удалось восстановить прежние позиции по грузоперевозкам после кризиса 2015 года. В 2019 году прогнозируемый рост грузоперевозок к кризисному 2015 году составит 15% или 404 тысяч тонн, погрузка грузов – на 40,6%, а пассажироперевозок – почти 50%.
В течение восьми месяцев 2019 года прослеживается положительная динамика перевозок: объем перевезенных по железной дороге грузов по сравнению с 2018 годом вырос на 4,2%, грузооборот – на 11,2%, уровень погрузки – на 6,4%. Хочу поблагодарить коллектив Южно-Кавказской железной дороги за эту успешную работу, несмотря на определенные критические заявления», - подчеркнул А.Мишарин.
Напомнив, что в настоящее время ЮКЖД осуществляет грузоперевозки в 75 стран мира, Александр Мишарин отметил успешную работу Центра транспортных услуг компании, эффективно применяющего различные автоматизированные системы, что позволяет клиенту не только оформить заказ на перевозку и перевозочные документы, контролировать наличие средств на своем лицевом счете, но и осуществлять все необходимые действия в онлайн режиме.
Затронув сферу пассажирских перевозок Александр Мишарин обратил внимание на стабильный рост пассажиропотока с 2015 года: тогда было перевезено 346,2 тыс пассажиров, а по итогам 2019 года прогнозируется достичь показателя в 418 тысяч. В международном сообщении рост прослеживается с 2008 года: с 27,5 тыс. человек до 64,1 тысячи в 2018 году и прогнозируемого показателя в 69,4 тысячи человек в 2019 году.
«Таким образом, объем международных перевозок пассажиров вырастет к 2008 году в 2,5 раза. Среди новшеств в пригородном сообщении – задействование двух новых электропоездов на маршруте Ереван-Гюмри-Ереван. Еще два новых электропоезда ЮКЖД
должна была получить в этом году, но сделка была приостановлена по разным причинам. Надеюсь, что вопросы будут урегулированы», - отметил заместитель гендиректора РЖД.
К тому же ЮКЖД проводит активную социальную политику, участвует в благотворительных проектах, на которые выделено 339 млн драмов. Среди подобных проектов и участие в работе различных благотворительных фондов, оказание помощи ветеранам-железнодорожникам, содействие в организации празднования 70-летия Великой Победы, ремонт и содействие детскому саду в Санаине и школе села Фиолетово и другие.
«Железная дорога исправно платит налоги: если в 2007 году объем налоговых выплат Армянской железной дороги составил порядка 1,6 млрд драмов, то с 2009 года ежегодные отчисления ЮКЖД в среднем возросли более чем в 2,6 раз. За 11 лет работы сумма выплаченных налогов составила 46 млрд 315 млн драмов», - констатировал А.Мишарин.
Заместитель генерального директора РЖД высоко оценил вклад в успешное развитие Южно-Кавказской железной дороги ее руководителя Сергея Валько, пожелав армянским железнодорожникам успехов в достижении поставленных задач.
В свою очередь генеральный директор ЮКЖД поблагодарил за доверие и заверил, что сотрудники ЮКЖД приложат максимум усилий для дальнейшей эффективной работы.