Թրյուդոն ներողություն է խնդրել դեմքին սև գրիմով լուսանկարի պատճառով
Կանադայի վարչապետ Ջասթին Թրյուդոն ներողություն է խնդրել 2001 թվականին երեկույթներից մեկի ժամանակ դեմքին սև գրիմ քսելու և սպիտակ չալմա դնելու համար: Համապատասխան հայտարարությունը, որը հեռարձակել են երկրի բոլոր ազգային հեռուստաալիքները, նա արել է Գալիֆաքսի (Նոր Շոտլանդիա նահանգ) օդանավակայանում իր օդանավում:
«2001 թվականին երեկույթներից մեկի ժամանակ ես Ալադինի հանդերձանք էի հագել, դեմքիս գրիմ էր: Ես խորապես զղջում եմ դրա համար, այդ ժամանակ պիտի լավ մտածեի,- ասել է նա: - Այդ պատճառով կանադացիներից ներողություն եմ խնդրում»: Թրյուդոն հավելել է, որ 18 տարի առաջ չէր մտածում, որ նման հանդերձանքը հնարավոր է կապել ռասիզմի հետ:
«Հիմա հասկանում եմ, որ դա այդպես չէ»,- ասել է նա: Կանադայի վարչապետը նաեւ շեշտել է, որ «ամբողջ կյանքում պայքարել է ռասիզմի դեմ և տոլերանտության կողմնակից է եղել»:
Time ամսագիրը չորեքշաբթի իր Twitter-յան էջում հրապարակել էր 2001 թվականի սև-սպիտակ լուսանկար, որում Թրյուդոն կանգնած է 4 կանանցով շրջապատված: Նրա գլխին սպիտակ չալմա է, իսկ դեմքին քսված է սև գրիմ: Լուսանկարը կատարվել է կանադական մասնավոր դպրոցում «Արաբական գիշեր» կոչվող փակ երեկույթի ժամանակ, որտեղ այդ ժամանակ Թրյուդոն դասավանդում էր:
Ավելի ուշ Կանադայի ընդդիմադիր Նոր դեմոկրատական կուսակցության առաջնորդ Ջագմիթ Սինգհը, որը սիկհիզմ կրոնական հոսանքի հետևորդ է և ինքն էլ չալմա է կրում, վարչապետին մեղադրել է ռասիզմի համար:

Трюдо извинился за фотографию с черным гримом на лице после обвинений в расизме
Премьер-министр Канады Джастин Трюдо принес извинения за то, что в 2001 году на одной из вечеринок нанес черный грим на лицо и надел белый тюрбан. Соответствующее заявление, которое транслировали все национальные телеканалы страны, он сделал на борту своего самолета в аэропорту Галифакса (провинция Новая Шотландия).
"В 2001 году на одной из вечеринок я был одет в костюм Аладдина, на лице у меня был макияж. Я глубоко сожалею об этом, я должен был тогда хорошо подумать, - сказал он. - Я прошу у канадцев за это прощения". Трюдо добавил, что 18 лет назад не думал, что такой костюм можно будет связать с расизмом. "Теперь я понимаю, что это не так", - сказал он. Глава правительства также подчеркнул, что "всю жизнь боролся с расизмом и был сторонником толерантности".
В среду журнал Time в своем Twitter опубликовал черно-белую фотографию 2001 года, на которой Трюдо стоит в окружении четырех женщин. На его голове белый тюрбан, а на лицо наложен черный грим. Снимок был сделан на закрытой вечеринке под названием "Арабская ночь" в канадской частной школе, где на тот момент преподавал Трюдо.
Позже лидер оппозиционной Новой демократической партии Канады Джагмит Сингх, который является последователем религиозного течения сикхизм и сам носит тюрбан, обвинил премьер-министра в расизме.