Անվտանգության խորհուրդն ԱՄՆ-ում ծանրակշիռ մարմին է՝ ի տարբերություն ՀՀ անվտանգության  խորհրդի և դրա քարտուղարի. քաղաքագետ
20/09/2019 12:56
Անվտանգության խորհուրդն ԱՄՆ-ում ծանրակշիռ մարմին է՝ ի տարբերություն ՀՀ անվտանգության խորհրդի և դրա քարտուղարի. քաղաքագետ
Միացյալ Նահանգներում անվտանգության հարցերով խորհրդականի պաշտոնը չափազանց կարևոր և լուրջ պաշտոն է, որովհետև վերջինս համակարգում է նաև ԱՄՆ-ի անվտանգության խորհրդի աշխատանքները։ Իսկ անվտանգության խորհուրդն ԱՄՆ-ում ծանրակշիռ մարմին է՝ ի տարբերություն ՀՀ անվտանգության խորհրդի և դրա քարտուղարի։ Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում նման տեսակետ հայտնեց քաղաքագետ Սուրեն Սարգսյանը՝ անդրադառնալով Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանի՝ ամերիկացի գործընկերոջն ուղղված շնորհավորական ուղերձին, որտեղ նա հույս է հայտնել հանդիպել Ռոբերտ Օ'Բրայենի հետ՝ հայ-ամերիկյան անվտանգության օրակարգը առավել խորացնելու ակնկալիքով։
Մեր զրուցակցի խոսքով՝ Հայաստանն ԱՄՆ-ի համար առաջնահերթությունների ցանկում չէ, և նմանօրինակ հանդիպումը քիչ հավանական է։
«Եթե Միացյալ Նահանգների համայր առաջին հարյուր առաջնահերթությունները սահմանվեն, Հայաստանը դժվար դրանց մեջ լինի։ Ինչո՞ւ. որովհետև Հայաստանը ԱՄՆ-ի՝ թվով 170-րդ առևտրային գործընկերն է՝ 192 երկրների շարքում։ Սա բիզնես մտածողություն ունեցող Թրամփի համար կարևորագույն ազդանշան է։ ԱՄՆ-ի վարչակազմն աչքի է ընկնում իր պրագմատիզմով, իսկ պրագմատիզմը հուշում է, որ Միցյալ Նահանգներն այսօր առավել կարևոր առաջնահերթություններ ունի Լատինական Ամերիկայում, Ասիայում, Աֆրիկայում և Մերձավոր Արևելքում», - ասաց Սուրեն Սարգսյանը։
Բոլոր այս իրողությունները համադրելով՝ քաղաքագետը գրեթե բացառեց, որ մոտ ապագայում հայ-ամերիկայն բարձր մակարդակի հանդիպումներ կկայանան՝ ինչպես ՀՀ վարչապետի և ԱՄՆ նախագահի, արտգործնախարարի և պետքարտուղարի, այնպես էլ Հայաստանի ԱԽ քարտուղարի և ԱՄՆ նախագահի անվտանգության հարցերով խորհրդականի միջև։
Անդրադառնալով ԱՄՆ նախագահի՝ անտանգության հարցերով խորհրդականի պաշտոնում հատկապես Ռոբերտ Օ'Բրայենի նշանակման փաստին՝ Սուրեն Սարգսյանը նկատեց, որ սա մեսիջ է ամբողջ աշխարհին։
«Ես հույս ունեմ, որ այս մեսիջը նաև Հայաստանում են հասկանում։ Իսկ մեսիջը կայանում է նրանում, որ բավական ագրեսիվ և կոշտ դիրքորոշում ունեցող Բոլթոնը փոխարինվել է նոր գործչով, ով առավել հայտնի է բանակցություններ վարելու տաղանդով։ Սա նշանակում է, որ արտաքին քաղաքական օրակարգում Թրամփի համար առաջնահերթություն են լինելու բանակցությունները, այդ թվում՝ թշնամի պետությունների հետ։ Սա շատ կարևոր է Թրամփի համար, քանի որ նա պատրաստվում է գալիք ընտրություններին և ամեն բան կառուցում է այդ ընտրություններում հաղթանակ տանելու վրա», - ընդգծեց մեր զրուցակիցը։

Эксперт: В отличие от Совбеза Армении и его секретаря, Совет национальной безопасности США –  ключевой орган
20/09/2019 13:51
Эксперт: В отличие от Совбеза Армении и его секретаря, Совет национальной безопасности США – ключевой орган
Пост советника по национальной безопасности – очень важная и серьезная должность в США, поскольку координирует также деятельность Совета национальной безопасности США. А в отличие от Совбеза Армении и его секретаря, Совет национальной безопасности является ключевым органом в США. Такое мнение высказал в беседе с корреспондентом  Aysor.am политолог Сурен Саркисян, касаясь адресованного секретарем Совета безопасности Армении Арменом Григоряном поздравительного послания американскому коллеге, в котором он выразил надежду на встречу с  Робертом О'Брайеном для наибольшего углубления армяно-американской повестки безопасности.
По словам эксперта, Армения не входит в число приоритетов США и подобная встреча маловероятна.
«Если сформулировать первые сто приоритетов США, то Армения вряд ли войдет в их число. Почему: поскольку Армения – 170 торговый партнер США в числе 192 стран. Это важнейший сигнал для обладающего бизнес мышлением Трампа. Администрация США бросается в глаза своим прагматизмом, а прагматизм подсказывает, что Соединенные Штаты сегодня имеют наиболее важные приоритеты в Латинской Америке, Азии, Африке и на Ближнем Востоке», - сказал Сурен Саркисян.
Сопоставляя все эти реалии, политолог почти исключил, что в ближайшем будущем могут состояться армяно-американские встречи на высоком уровне как между премьер-министром Армении и президентом США, главой МИД Армении и госсекретарем США, так и между секретарем Совета безопасности Армении и советником президента США по национальной безопасности.
Касаясь факта назначения на должность советника президента США по национальной безопасности именно Роберта О'Брайена, Сурен Саркисян отметил, что это месседж всему миру.
«Я надеюсь, что этот месседж понимают также в Армении. А месседж заключается в том, что имеющий придерживающийся довольно агрессивной и жесткой позиции Болтон заменен новым деятелем, который более известен своим талантом переговорщика. Это значит, что во внешнеполитической повестке Трампа приоритетом будут переговоры, в том числе с вражескими государствами. Это очень важно для Трампа, поскольку он готовится к предстоящим выборам и все строится на достижении победы на этих выборах», - подчеркнул эксперт.