«Փաստ». Հրայր Թովմասյանի լիազորությունները դադարեցնելու հարցով փաստաթուղթը կազմել են Վահե Գրիգորյանն ու Գագիկ Ջհանգիրյանը
21/09/2019 10:05
«Փաստ» թերթը գրում է. «Ինչպես հայտնի է, Ազգային ժողովում շրջանառության մեջ է դրվել ԱԺ որոշման նախագիծը՝ Սահմանադրական դատարանի դատավոր Հրայր Թովմասյանի լիազորությունները դադարեցնելու հարցով Սահմանադրական դատարան դիմելու մասին: Նախագիծը ԱԺ նախագահին է ներկայացվել «Իմ քայլը» խմբակցության ղեկավար Լիլիթ Մակունցի կողմից, այսինքն՝ փաստացի խմբակցության «հեղինակությամբ»:
Իրականում, «Փաստ» թերթի տեղեկություններով, այս փաստաթուղթը կազմել են Սահմանադրական դատարանի դատավոր Վահե Գրիգորյանը, որը ժամանակին ինքն իրեն հռչակել էր ՍԴ նախագահ, և Գագիկ Ջհանգիրյանը, որը վերջին շրջանում գնալով ավելի ու ավելի ակտիվ է հարցազրույցներ տալիս:
Ոչ պակաս ուշագրավ է, որ նշյալ որոշման նախագծում փաստացի նույնացված են ՍԴ անդամ և դատավոր եզրույթները: Ստացվում է, որ բոլորը, այդ թվում՝ այդ հասկացությունները տարանջատելու գաղափարի հեղինակ Վահե Գրիգորյանը, հասկացել են, որ այդ եզրույթների հետ կապված «բառախաղերը» որևէ իրավական հիմք չունեն»:

«Паст»: Документ по вопросу прекращения полномочий Грайра Товмасяна составили Ваге Григорян и Гагик Джангирян
21/09/2019 11:44
Газета «Паст» пишет, что как известно, в парламенте Армении введен в оборот проект решения об обращении в Конституционный суд по вопросу прекращения полномочий судьи Конституционного суда Грайра Товмасяна. Проект решения представлен спикеру Национального Собрания руководителем фракции «Мой шаг» Лилит Макунц, то есть, фактически под «авторством» фракции.
«В действительности, по сведениям издания, этот документ составили судья Конституционного суда Ваге Григорян, который в свое время провозгласил себя председателем КС, и Гагик Джангирян, который в последнее время все чаще дает интервью.
Не менее примечательно, что в упомянутом проекте решения термины "член" и "судья" Конституционного суда фактически отождествляются. Получается, что все, в том числе и автор разделения этих понятий Ваге Григорян, поняли, что связанная с этими терминами "игра слов"  никаких правовых оснований не имеет», - пишет газета.