Արա Մխիթարյանը կռիվ է տալիս կյանքի համար, ապրելու հնարավորությունը մեկ տոկոս է. ընկերները պահանջում են պատժել փոխգնդապետին ծեծողներին
23/09/2019 12:10
Վայոց ձորի մարզում ծեծի ենթարկված ՀՀ ԶՈՒ փոխգնդապետ Արա Մխիթարյանի մարտական ընկերները կառավարության դիմաց ակցիա են իրականացնում՝ պահանջելով պատժել փոխգնդապետին ծեծողներին։
«Վայոց ձորի մարզպետն իր կլաններով ինչքան ուժ ունի փորձում է առաջինն իր մասնակցությունը դուրս բերի այդտեղից, երկրորդը՝ մեղավորությունը բարդի սպայի վրա», - լրագրողների հետ զրույցում ասաց փոխգնդապետի ընկերներից մեկը։
Նրանք պահանջում են այս հարցում արդար քննություն։
«Արա Մխիթարյանն էսօր կռիվ է տալիս իր կյանքի համար, նրա ապրելու հնարավորությունը մեկ տոկոս է, Աստված չանի, որ նա մահանա», - ասաց ընկերը։
Նրանք կոչ արեցին ՀՀ գլխավոր դատախազին, որպեսզի այս գործի քննությունը վերցնի անմիջապես իր հսկողության տակ։
«Որովհետև Վայոց ձորի ոստիկանությունն ամեն ինչ անում է, որ տվյալ անձնավորություններին արանքից հանի», - ասաց Արա Մխիթարյանի ընկերը։
Փոխգնդապետի մյուս ընկերն էլ ասաց, թե մարզպետը սպառնում է բոլոր վկաներին։
«Մարզպետը ասում է՝ եթե ինչ-որ մեկն իր անունը տա, խիստ կպատժվի», - ասաց նա։
Հիշեցնենք՝ սեպտեմբերի 18-ին՝ ժամը 00:20-ին, անգիտակից վիճակում «Եղեգնաձոր բժշկական կենտրոն» է տեղափոխվել Շիրակի մարզի բնակիչ, ՀՀ ՊՆ զորամասի սպա Արա Մխիթարյանը։
Դեպքի առթիվ ՀՀ ոստիկանության Եղեգնաձորի բաժնում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 112-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով, որով նախաքննությունն իրականացվում է ՀՀ քննչական կոմիտեի Վայոց Ձորի մարզային քննչական վարչությունում:Նախաքննությամբ պարզվել է, որ նշված վիճաբանության ժամանակ բացի վերը նշված սպայից մարմնական վնասվածքներ են ստացել նույն զորամասի ևս երկու սպա:
Վայոց Ձորի մարզում տեղի ունեցած միջադեպի առթիվ հարուցված քրեական գործի շրջանակներում Վայոց ձորի մարզպետի օգնական Հարություն Գրիգորյանին մեղադրանք է առաջադրվել դիտավորությամբ անձին ծանր մարմնական վնաս պատճառելու համար: Նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտվել կալանավորումը:
Վայոց Ձորի մարզային քննչական վարչությունում քննվող քրեական գործի շրջանակներում ձեռնարկվում են անհետաձգելի քննչական գործողություններ, մարզում տեղի ունեցած միջադեպին Վայոց Ձորի մարզպետի մասնակցությունը ստուգելու ուղղությամբ։

Ара Мхитарян борется за свою жизнь, его шансы на выживание составляют 1% – боевые соратники требуют наказать избивших подполковника
23/09/2019 13:27
Боевые друзья подполковника ВС Армении Артура Мхитаряна, который подвергся избиению в Вайоцдзорской области, проводят сегодня перед зданием правительства акцию протеста с требованием наказать избивших подполковника лиц.
«Губернатор Вайоц Дзора со своим кланом пытается, во-первых, отрицать свою причастность к этому, и, во-вторых, свалить вину на офицера», - заявил в беседе с журналистами один из боевых соратников подполковника.
Они требуют справедливого расследования дела.
«Ара Мхитарян сегодня борется за свою жизнь, его шансы на выживание составляют 1%. Не дай Бог, чтобы он скончался», - сказал друг подполковника.
Они призвали генпрокурора Армении взять под свой личный контроль расследование этого дела.
«Поскольку полиция Вайоц Дзора делает все возможное, чтобы сокрыть участие этих людей в избиении», - сказал друг Ара Мхитаряна.
Другой друг подполковника заявил, что губернатор Вайоц Дзора угрожает всем свидетелям.
«Губернатор сказал, что если кто-то назовет его имя, будет жестоко наказан», - сказал он.
Напомним, 18 сентября, в 00:20, в медицинский центр Ехегнадзора в бессознательном состоянии был доставлен житель Ширакской области, офицер военной части Минобороны Армении Ара Мхитарян.
В результате предпринятых мероприятий выяснилось, что офицер получил телесные повреждения 17-го сентября 2019 года, около 23:40, во время драки во дворе одного из домов Ехегнадзора. Лицо, совершившее предположительное преступление, житель города Ехегнадзор 1991 г.р., ударил кулаком по голове офицера, в результате чего последний упал.
По факту в отделении полиции Ехегнадзора возбуждено уголовное дело по признакам ч.1 ст. 112 Уголовного кодекса Армении. В рамках дела проводится предварительное следствие в областном следственном управлении Вайрц Дзора СК Армении. В ходе следствия выяснилось, что во время драки кроме офицера телесные повреждения получили также два офицера этой же военной части.
В рамках возбужденного уголовного дела помощнику губернатора Вайоц Дзора Арутюну Григоряну предъявлено обвинение в умышленном причинении тяжкого телесного повреждения лицу. В качестве меры пресечения в его отношении избран арест.
В областном следственном управлении Вайоц Дзора предпринимаются неотложные следственные действия для проверки причастности губернатора Вайоцдзорской области Трдата Саркисяна к избиению подполковника Ара Мхитаряна.