Ղազախստանում հանրահավաքների ժամանակ մոտ 100 մարդ է բերման ենթարկվել
Ղազախստանի մի շարք քաղաքներում երկուշաբթի չարտոնված հանրահավաքների ժամանակ բերման է ենթարկվել ավելի քան 100 մարդ, հայտնել է երկրի ՆԳ նախարար Երլան Տուրգումբաևը:
Սեպտեմբերի 21-ին սոցիալական ցանցերում բողոքի ցույցի դուրս գալու կոչերով հանրությանը դիմել էր Ղազախստանում ծայրահեղական ճանաչված «Ղազախստանի ժողովրդավարական ընտրություն» շարժման առաջնորդ Մուխթար Աբլյազովը, որը բնակվում է Ֆրանսիայում:
«Սեպտեմբերի 21-ին հանրահավաքների անցկացման վայրերում հերթապահել ոստիկանական ջոկատները: Միևնույն օրը բաժանմունքներ են տեղափոխվել մոտ 100 մարդ, որոնցից 15-ը ենթարկվել են վարչական պատասխանատվության, 9-ը՝ վարչական կալանքի, 6-ը՝ վարչական տուգանքի, իսկ մնացած քաղաքացիների հետ իրականացվել են կանխարգելիչ աշխատանքներ: Նրանք ազատ են արձակվել: Հանրահավաքները, ընդհանուր առմամբ, տեղի են ունեցել յոթ-ութ քաղաքներում», - լրագրողներին հայտնել է Տուրգումբաևը:
Նուր-Սուլթանի ոստիկանության վարչության տվյալով՝ հանրապետության մայրաքաղաքում բերման է ենթարկվել մոտ 50 մարդ, որոնցից չորսը ենթարկվել են վարչական պատասխանատվության։

В Казахстане задержали около 100 человек на несанкционированных митингах
Около 100 человек были задержаны 21 сентября на несанкционированных митингах в ряде городов Казахстана, сообщил в понедельник глава МВД Ерлан Тургумбаев.
С призывом выйти 21 сентября на акции протеста против обращался в социальных сетях лидер признанного в Казахстане экстремистским движения "Демократический выбор Казахстана" (ДВК) Мухтар Аблязов, проживающий во Франции.
"Двадцать первого числа в местах проведения митингов были выставлены наряды полиции и проводилась профилактическая работа. В этот день в органы внутренних дел были доставлены около 100 человек, из них 15 были привлечены к административной ответственности: 9 - к административном аресту, 6 - к административным штрафам, с остальными гражданами была проведана профилактическая работа, они были отпущены. Это в целом по стране, в семи-восьми городах", - сказал Тургумбаев журналистам.
По данным департамента полиции Нур-Султана, в столице республики были задержаны порядка 50 человек, из них четверо привлечены к административной ответственности.