Զարիֆը բացատրել է, թե ինչպես են հուսիները կարողացել հարվածել Սաուդյան Արաբիայի նավթային օբյեկտներին
Իրանի ԱԳՆ ղեկավար Մոհամադ Ջավադ Զարիֆը CBS -ին տված հարցազրույցում ասել է, որ եմենցի ապստամբ հուսիները ինքնուրույն մեծացրել են հրթիռների շառավիղը, ինչի շնորհիվ կարողացել են հարված հասցնել Սաուդյան Արաբիայի նավթային օբյեկտներին:
Ըստ նախարար՝ եմենցի խռովարարները զենքը ձեռք են բերել երկրի նախկին նախագահ Ալի Աբդալա Սալեհից, «որն այն գնել է սաուդյան փողերով իշխանությունում իր երկարատեւ գտնվելու ժամանակ»։
Ընդ որում Զարիֆը նշել է, որ հուսիներն ունեն «նոու-հաու տեխնոլոգիաներ», որոնք նրանց թույլ կտային կատարելագործել առկա զենքը։
Իրանի ԱԳՆ ղեկավարը նաև ընդգծել է, որ Էր Ռիադը գրոհներին Թեհրանի մասնակցության ոչ մի ապացույց չի ներկայացրել։

Зариф объяснил, как хуситы смогли нанести удары по НПЗ в Саудовской Аравии
Глава МИД Ирана Мохаммад Джавад Зариф в интервью CBS заявил, что йеменские повстанцы-хуситы самостоятельно увеличили радиус ракет, благодаря чему смогли нанести удары по нефтяным объектам в Саудовской Аравии.
По его словам, йеменским мятежникам досталось оружие от экс-президента страны Али Абдаллы Салеха, "скупавшего его за саудовские деньги во время своего долгого нахождения у власти".
При этом Зариф отметил, что у хуситов есть технологии и "ноу-хау", которые позволили им усовершенствовать имеющееся оружие.
Глава МИД Ирана также подчеркнул, что Эр-Рияд не предоставил никаких доказательств причастности Тегерана к атакам.