Իրանն ազատ է արձակել Stena Impero բրիտանական լցանավը
Իրանի իշխանություններն ազատ են արձակել Stena Impero բրիտանական լցանավը, որը կալանավորվել էր Հորմուզի նեղուցում Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի (ԻՀՊԿ, Իրանի ԶՈւ էլիտար ստորաբաժանումներ) ուժերի կողմից, հայտնում է Sky News Arabia հեռուստաալիքը։
Ինչպես ասել է Իրանի կառավարության ներկայացուցիչ Ալի Ռաբիին, «բրիտանական լցանավի ազատ արձակման իրավաբանական ընթացակարգերն ավարտվել են»։ Միևնույն ժամանակ, նա չի տեղեկացրել ճշգրիտ ժամկետը, թե երբ է նավը հեռանալու Իրանի ափերից։ «Մենք դեռ հաստատ չգիտենք, թե երբ (փաստացի) կարող է լցանավը ծով դուրս գալ», - ասել է Ռաբիին։
Հորմոզգան նահանգի նավահանգիստների և մերձափնյա ուղու դեպարտամենտի պետ Ալամորադ Աֆիֆիպուրն կիրակի ասել էր, որ Stena Impero լցանավը ազատ կարձակվի առաջիկայում։

Иран освободил британский танкер Stena Impero
Иранские власти освободили британский танкер Stena Impero, который был задержан в Ормузском проливе силами Корпуса стражей исламской революции (КСИР, элитные подразделения ВС Ирана). Об этом в понедельник сообщил телеканал Sky News Arabia.
Как заявил представитель иранского правительства Али Рабии, "юридические процедуры по освобождению британского танкера завершены". При этом он не сообщил точный срок, когда нефтеналивное судно отправится от берегов Ирана. "Мы еще не знаем точно, когда [фактически] танкер сможет выйти в море", - пояснил Рабии.
В воскресенье глава департамента портов и прибрежной полосы провинции Хормозган Алламорад Афифипур заявил, что нефтяной танкер Stena Impero будет в соответствии с решением суда отпущен в ближайшее время.