Հայաստանը պաշտոնապես մտավ պատժիչ ռեպրեսիաների փուլ. Էլինար Վարդանյան
Դատարանների երկու որոշումներով փաստվեց այն, ինչի մասին մենք նախօրոք զգուշացրել էինք՝ Հայաստանը պաշտոնապես մտավ պատժիչ ռեպրեսիաների փուլ։
Ես կոչ եմ անում տարբեր շրջանակներին՝ դադարեցնել դատավոր Աննա Դանիբեկյանին կամ դատավոր Արմեն Դանիելյանին կամ այլ դատավորների թիրախ դարձնելը։ Հիմա դա չէ հիմնաքարային խնդիրը։ Այդ դատավորները, քննիչները և այլոք ավելի ուշ կպատմեն,  թե ինչ ճնշումներ են եղել իրենց վրա, ովքեր և ինչպես են ճնշել, մենք կիմանանք նաև նրանց անունները, ովքեր հրաժարվել են անօրինական հրահանգներ կատարել և այլն։
Սրանք ավելի ուշ, այնպես ինչպես ենթադրվում է, որ  հետագայում կլինի մայիսի 20-ի գործ՝ դատարանների շրջափակման, կլինի սեպտեմբերի  16-ի գործ՝ ՍԴ-ի վրա բացահայտ ճնշումերի գործ՝ սահմանադրական կարգի տապալման երանգներով, կլինի սեպտեմբերի 17-ի գործ՝ ՍԴ որոշումը անտեսելով դատարանի որոշում և այլն։ Այս ամենը՝ որոշ ժամանակ անց։
Բայց այսօր սա չէ ամենակարևորը, ամենահրատապը։ Եվ իմ ահազանգը դրա մասին չէ։ Իմ ահազանգն այն մասին  է, որ Հայաստանը պաշտոնապես մտել է պատժիչ, ռեպրեսիաների փուլ։ Սա ունի իր հստակ կանոնները, միջազգային և ռեգիոնալ ողբերգական փորձը։ Հիշեք, Հայաստանում՝  այլևս ոչ ոք չի կարող հանգիստ լինել՝ ոչ մեծահարուստները, ոչ պայմանավորվածները, ոչ սկզբունքայինները, ոչ ճկվողները, ոչ նախկինները, ոչ ներկաները, ոչ ամենամտերիմները. սա է այս փուլի խաղի կանոնը։
Եվ սա ոչ թե նշանակում է, որ բոլորը դառնում են հավասար  օրենքի առաջ, այլ հակառակը՝ բոլորը դառնում են անպաշտպան  իրավական կամայականությունների առաջ։

Армения официально вступила в карательно-репрессивный этап – Элинар Варданян
Принятые судом общей юрисдикции Еревана два решения фактически констатировали то, о чем мы заранее предупреждали, – Армения официально вступила в этап карательных репрессий.
Я призываю различные круги прекратить превращать в мишень судью Анну Данибекян или судью Армена Даниеляна, или других судей. Сейчас краеугольный вопрос не в этом. Эти судьи, следователи и остальные расскажут позже о том, какое давление оказывалось на них, кто и как подавлял их, мы узнаем также имена тех, кто отказался выполнить незаконные приказы и т.д.
Все это произойдет позже, точно так, как предполагается, что потом будет возбуждено дело 20 мая – о блокировке судов, дело 16 сентября – о явном давлении на Конституционный суд с признаками свержения конституционного строя, будет дело 17 сентября – о решении суда первой инстанции, игнорируя постановление КС и т.д. Все это – через некоторое время.
Однако сегодня не это самое важное, самое актуальное. И мой сигнал не об этом. Мой сигнал о том, что Армения официально вступила в карательно-репрессивный этап. Этот процесс имеет четкие правила, международный и региональный трагический опыт. Помните, в Армении никто больше не может чувствовать себя спокойным – ни олигархи, ни те, кто договорился, ни те, кто принципиален, ни те, кто проявляет гибкость, ни прежние, ни нынешние, ни самые близкие: это правила игры данного этапа.
И это вовсе не значит, что все будут равны перед законом, а наоборот – все будут беззащитны перед правовым произволом.