«168 Ժամ». Արցախում կայանալիք ընտրություններից հետո հնարավոր են ռազմական գործողություններ
«168 Ժամ» թերթի հետ զրույցում ռուս քաղաքագետ Ստանիսլավ Տարասովը՝ անդրադառնալով ԼՂ հակամարտության կարգավորման ադրբեջանական իրեն հայտնի ծրագրին, ասել է.
«Արցախում կայանալիք ընտրություններից հետո հնարավոր են ռազմական գործողություններ, քանի որ ադրբեջանցիները կայուն կերպով մտածում են, որ բոլոր գործերը ղեկավարում է, այսպես կոչված, Ղարաբաղյան կլանը, իսկ հիմա Երևան են եկել մարդիկ, ովքեր ուզում են ղարաբաղցիների «վերջը տալ», և ընտրությունների արդյունքում իշխանության փոփոխությունը Ադրբեջանի կողմից կողջունվի, կդիտարկվի՝ որպես թուլացում»:
Նրա որակմամբ՝ արցախցի, հայաստանցի բաժանումն անհանգստացնող է: «Ցավոք սրտի, ՀՀ նոր իշխանությունները հիմքեր են տալիս այդկերպ ենթադրելու: Հայաստանը բավականին բարդ վիճակում է, և հասարակության մեջ նման բաժանարար գծերը մահացու կարող են լինել հայերի համար», - ասել է նա:
Տարասովը նշել է, որ դժվար է ենթադրել, թե ինչպես կընթանան զարգացումներն այս հարցի շուրջ: Սակայն, նրա վստահեցմամբ, նման ծրագրեր քննարկվում են Ադրբեջանում»:

«168 жам»: После предстоящих выборов в Арцахе возможны военные действия
Российский политолог Станислав Тарасов в беседе с газетой «168 жам» обратился к известному ему азербайджанскому плану урегулирования карабахского конфликта.
«После предстоящих выборов в Арцахе возможны военные действия, поскольку азербайджанцы твердо уверенны в том, что всеми делами руководит, так называемый, карабахский клан, и сейчас в Ереване "пришли" люди, которые хотят "покончить" с карабахцами, и смена власти в результате выборов будет приветствоваться Азербайджаном, воспринята в качестве ослабления», - отметил политолог.
По его словам, разделение на тех, кто из Арцаха и Армении – вызывает обеспокоенность. «К сожалению, новые власти Армении дают основания так думать. Армения находится в очень сложной ситуации, и такие разделительные линии в обществе могут стать смертельными для армян», - сказал он.
Тарасов отметил, что сложно предположить, как будут развиваться события вокруг этого вопроса. Однако, по его словам, такие планы обсуждаются в Азербайджане.