Բրիտանիայի Գերագույն դատարանն անօրինական ճանաչեց խորհրդարանի աշխատանքը կասեցնելու Ջոնսոնի որոշումը
Մեծ Բրիտանիայի Գերագույն դատարանն անօրինական է ճանաչել թագավորության խորհրդարանի աշխատանքը կասեցնելու վարչապետ Բորիս Ջոնսոնի որոշումը, հայտարարել է Գերագույն դատարանի նախագահ Բրենդա Հեյլը:
«Վարչապետի որոշումն անօրինական էր՝ իրավաբանական ուժից զուրկ», - ասել է նա, հավելելով, որ դա Գերագույն դատարանի բոլոր 11 դատավորների միասնական դիրքորոշումն է:
Այս ատյանի դատավճիռը, որը գանգատարկման ենթակա չէ, դարձել է Ջոնսոնի կառավարության լուրջ պարտությունը, որն այժմ ստիպված կլինի վերականգնել օրենսդիր մարմնի աշխատանքը:

Верховный суд Британии признал незаконным решение Джонсона приостановить работу парламента
Верховный суд Великобритании признал незаконным решение премьер-министра Бориса Джонсона приостановить работу парламента королевства. Об этом объявила во вторник председатель Верховного суда Бренда Хейл.
"Решение [премьер-министра] было незаконным, лишенным юридической силы", - сказала она, добавив, что это единодушная позиция всех 11 судей инстанции. Хейл пояснила, что таким образом работа парламента не может считаться приостановленной, а депутаты могут возобновить заседания.
"Пророгации парламента не было", - сказала председатель суда, назвав незаконным совет премьер-министра королеве Елизавете II о приостановке работы законодательного органа.