Թեհրանը մտադիր չէ բանակցություններ վարել միջուկային նոր համաձայնագրի շուրջ
Իրանի ԱԳՆ ղեկավար Մոհամմադ Ջավադ Զարիֆը պնդում է, որ «եվրաեռյակի» (Մեծ Բրիտանիա, Գերմանիա, Ֆրանսիա) երկրները չեն կատարում միջուկային գործարքով ստանձնած իրենց պարտավորությունները, ինչի կապակցությամբ Թեհրանը ներկայում մտադիր չէ բանակցություններ վարել միջուկային նոր համաձայնագրի կնքման հնարավորության շուրջ:
«Առանց ԱՄՆ-ի թույլտվության միջուկային գործարքով իրենց հանձնառությունները կատարելու առումով «եվրաեռյակի» անօգնականությունն ակնհայտ է 2018 թվականի մայիսից», - գրել է նա իր Twitter-ում:
Զարիֆի խոսքով՝ եվրոպական երկրներն ընդօրինակում են ԱՄՆ-ին՝ Իրանին առաջադրելով «անհեթեթ պահանջներ», որոնք «անհամատեղելի են Գործողությունների համատեղ համապարփակ ծրագրի հետ»:
«Ոչ մի նոր գործարք չի լինի այնքան ժամանակ, քանի դեռ չի կատարվում ներկայիս գործարքը», - ընդգծել է Իրանի ԱԳ նախարարը, որը գտնվում է Նյու Յորքում՝ մասնակցելու ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի 74-րդ նստաշրջանի միջոցառումներին:

Зариф обвинил "евротройку" в невыполнении обязательств по ядерной сделке
Глава МИД Ирана Мохаммад Джавад Зариф считает, что страны "евротройки" (Великобритания, Германия, Франция) не выполняют своих обязательств по ядерной сделке, в связи с чем Тегеран в настоящий момент не намерен вести переговоры о возможности заключения нового соглашения по атому.
"Беспомощность "евротройки" касательно выполнения их обязательств по [ядерной сделке] без разрешений со стороны США очевидна с мая 2018 года", - написал он в понедельник в своем Twitter. По словам Зарифа, европейские страны подражают США, предъявляя вслед за ними к Ирану "абсурдные требования", которые "несовместимы с СВПД [Совместный всеобъемлющий план действий]".
"Никакой новой сделки до тех пор, пока не будет соблюдения нынешней", - подчеркнул глава МИД, который находится в Нью-Йорке для участия в мероприятиях 74-й сессии Генассамблеи ООН.