Նյու Յորքում համանախագահների և Մամեդյարովի հետ հանդիպմանը Մնացականյանը բարձրացրել է Բաքվում ՀՀ քաղաքացիների հայրենադարձման հարցը
24/09/2019 09:13
Սեպտեմբերի 23-ին Նյու Յորքում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Իգոր Պոպովի (Ռուսաստան), Ստեֆան Վիսկոնտիի (Ֆրանսիա), Էնդրյու Շոֆերի (ԱՄՆ) և ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրչիկի մասնակցությամբ տեղի ունեցավ Հայաստանի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարներ Զոհրաբ Մնացականյանի և Էլմար Մամեդյարովի հանդիպումը, տեղեկացնում են ԱԳՆ լրատվական ծառայությունից։
Զրուցակիցները քննարկեցին Լեռնային Ղարաբաղի խաղաղ գործընթացին առնչվող հարցերի շրջանակ և գնահատեցին ներկա իրավիճակը։ ՀՀ ԱԳ նախարարը բարձր գնահատեց ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների և ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի գործունեությունը:
Քննարկման ընթացքում հայկական կողմը կարևորեց զինադադարի ամրապնդման և լարվածության նվազեցման ուղղությամբ շարունակական ջանքերի գործադրումը՝ ներառյալ համապատասխան մեխանիզմների ներդրման և ամրապնդման միջոցով։ Ընդգծվեց նաև վստահության մթնոլորտի ձևավորման ուղղությամբ հետևողական քայլերի անրաժեշտությունը, այդ թվում՝ նախկինում ձեռքբերված պայմանավորվածությունների կյանքի կոչման միջոցով:
Ադրբեջանի տարածքում կալանքի մեջ գտնվող ՀՀ քաղաքացիների առնչությամբ՝ հայկական կողմը շեշտեց վերջիններիս հայրենադարձության ապահովման անհրաժեշտությունը:
Խաղաղ գործընթացի առաջմղման տեսակետից նախարար Մնացականյանը կարևորեց կարգավորման շրջանակում կողմերի ստանձնելիք հանձնառությունների համաչափության ապահովումը՝ վերահաստատելով գործընթացում Հայաստանի սկզբունքային դիրքորոշումը և մոտեցումները։
Կողմերը նախանշեցին այս ուղղությամբ հետագա քայլերը, այդ թվում՝ համանախագահների այցը տարածաշրջան և մոտ ժամանակներում ԱԳ նախարարների մակարդակով հերթական հանդիպման անցկացումը։

Armenia’s FM voices necessity of repatriation of Armenian citizens from Azerbaijan at the meeting with Azerbaijani counterpart
24/09/2019 09:27
Armenia’s foreign minister Zohrab Mnatsakanyan met on September 23 with his Azerbaijani counterpart Elmar Mammadyarov in New York.
OSCE Minsk Group co-chairs Igor Popov, Stephane Visconti, Andrew Schofer and personal representative of the OSCE chairman-in-office Andrzej Kasprzyk attended the meeting.
MFA press service reports that during the meeting the interlocutors discussed a wide range of issues relating to the Nagorno-Karabakh peaceful process and assessed the present situation.
Armenia’s foreign minister attached significance to the actions of the OSCE Minsk Group co-chairs and personal representative of the OSCE CiO.
During the discussion the Armenian side stressed the importance of reinforcement of ceasefire regime and necessity of continuous efforts for reducing the tension including by introducing corresponding mechanisms.
The necessity of consistent steps for formation of atmosphere of trust has also been underscored.
The Armenian side also stressed the necessity to ensure repatriation of the Armenian citizens kept in Azerbaijan.
To ensure progress in the peace process, minister Mnatsakanyan attached significance to ensuring the balance of assumed commitments in the sidelines of the settlement of the issue, reaffirming Armenia’s principle position and approaches over the process.
The parties outlined the further steps to be undertaken in this direction including the visit of the co-chairs to the region and conduction of the regular meeting of the foreign ministers in near future.