Վիկտոր Յանուկովիչը պատրաստվում է վերադառնալ Ուկրաինա
Ուկրաինայի նախկին նախագահ Վիկտոր Յանուկովիչի պաշտպանությունն աշխատում է հասնել այն բանին, որ նա անվտանգ վերադառնա Ուկրաինա: Այդ մասին հայտնել է նրա փաստաբան Վիտալի Սերդյուկը:
«Նա այժմ ժամանակավորապես գտնվում է Ռուսաստանի Դաշնության տարածքում: Պաշտպանության կողմից իրականացվում են միջոցառումներ, որոնք կապահովեն հայրենիքում նրա գտնվելու հնարավորությունը», - ասել է նա լրագրողներին ուկրաինական «5-րդ ալիքի» եթերում:
Հունվարի 24-ին Կիևի Օբոլոնյան շրջանային դատարանը հեռակա կարգով Յանուկովիչին մեղավոր է ճանաչել պետական դավաճանության և ագրեսիվ պատերազմ վարելուն աջակցելու մեջ ու նրան դատապարտել է 13 տարվա ազատազրկման:

Адвокат Януковича заявил, что готовит возможность его безопасного возвращения на Украину
Защита бывшего президента Украины Виктора Януковича работает над тем, чтобы он мог безопасно вернуться на Украину. Об этом сообщил его адвокат Виталий Сердюк.
"Он сейчас находится на территории Российской Федерации временно. И защитой осуществляются мероприятия, которые обеспечат возможность его пребывания на родине", - сказал он журналистам в эфире украинского "5 канала".
24 января Оболонский районный суд Киева заочно признал Януковича виновным в государственной измене и пособничестве в ведении агрессивной войны и приговорил его к 13 годам лишения свободы.
Суд не счел доказанной вину экс-президента в посягательстве на территориальную целостность Украины. Сам Янукович не участвовал в процессе, с февраля 2014 года он проживает в России.