Ռուսաստանը, Իրանը և  Թուրքիան աջակցություն կցուցաբերեն Սիրիայի Սահմանադրական կոմիտեին
Ռուսաստանի, Իրանի և Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարարները պայմանավորվել են աջակցել Ժնևում Սիրիայի Սահմանադրական կոմիտեի առաջին նիստի անցկացմանը, ասվում է նրանց համատեղ հայտարարությունում։
Իրանի, Ռուսաստանի և Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարարները՝ որպես «Աստանայի ձևաչափի» երաշխավոր երկրներ, եռակողմ հանդիպում են ունեցել ՄԱԿ ԳՎ 74-րդ խորհրդաժողովի շրջանակում։
«Նախարարները պայմանավորվել են աջակցել Ժնևում Սահմանադրական կոմիտեի առաջին նիստի անցկացմանը», - ասվում է ՌԴ ԱԳՆ կայքում տեղադրված համատեղ հայտարարությունում։
Բացի այդ, ՌԴ, Իրանի և Թուրքիայի ԱԳ նախարարները վճռականություն են հայտնել ՍԱՀ Սահմանադրական կոմիտեին աջակցելու հարցում՝ սիրիական կողմերի և Սիրիայի գծով ՄԱԿ գլխավոր քարտուղարի հատուկ հանձնակատարի հետ մշտական փոխգործակցության միջոցով։

Россия, Иран и Турция окажут содействие Конституционному комитету Сирии
Главы МИД России, Ирана и Турции договорились содействовать проведению первого заседания конституционного комитета по Сирии в Женеве, следует из их совместного заявления.
Министры иностранных дел Ирана, России и Турции как стран-гарантов "астанинского формата" провели трехстороннюю встречу на полях 74-й сессии ГА ООН.
"Министры договорились содействовать проведению первого заседания Конституционного комитета в Женеве", - говорится в совместном заявлении на сайте МИД РФ.
Кроме того, главы МИД РФ, Ирана и Турции выразили решимость оказывать поддержку Конституционному комитету САР путем постоянного взаимодействия с сирийскими сторонами и спецпосланником Генсекретаря ООН по Сирии.