Իրանի նախագահը հայտարարել է, որ Իսրայելն աջակցում է ԻՊ-ին
Իրանի նախագահ Հասան Ռոհանին Իսրայելին «Իսլամական պետություն» (Ռուսաստանում արգելված) ահաբեկչական խմբավորման հանցակից է անվանել: Այս մասին նա ասել է Fox News հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում:
«Ահաբեկիչները նրանք են, ովքեր աջակցում են «Իսլամական պետությանը»: Իսրայելն այն երկիրն է, որը հոգ է տանում այդ ահաբեկչական խմբավորման վիրավոր գրոհայինների մասին, Իսրայելը նրանց զենք է մատակարարում»,- ասել է Իրանի նախագահը:
«Իհարկե, անկասկած, իսկ դուք կասկածո՞ւմ էիք»,- ասել է Ռոհանին՝ պատասխանելով հաղորդավարի հստակեցնող հարցին: «Եթե դուք ապացույցներ եք ուզում, դուք պետք է իսրայելական հիվանդանոցներ գնաք և կտեսնեք «Իսլամական պետության» վիրավոր գրոհայիններին: Դուք կտեսնեք, որ զենքը, որն առգրավվել է գրոհայիններից, արտադրվում է Իսրայելում»,- նշել է Իրանի նախագահը:

Президент Ирана заявил, что Израиль оказывает поддержку ИГ
Президент Ирана Хасан Роухани назвал Израиль пособником террористической группировки "Исламское государство" (ИГ, запрещена в РФ). С соответствующим заявлением он выступил во вторник в интервью телеканалу Fox News.
"Террористы - те, кто обеспечивает поддержку ИГ. Израиль - это та страна, которая заботится о раненых бойцах ИГ, они поставляют им оружие", - указал иранский лидер.
"Конечно, несомненно, а у вас были какие-то сомнения?" - сказал Роухани в ответ на уточняющий вопрос ведущего. "Если вам нужны доказательства, вам следует посетить израильские больницы и посмотреть на раненых бойцов "Даиш" [арабское название ИГ], на то, как им оказывают помощь. Вам следует посмотреть на оружие, изъятое у бойцов ИГ, и увидеть, что оно произведено в Израиле", - указал президент Ирана.