Դավիթ Սանասարյանի գործը ուղարկվել է դատարան
Պետական վերահսկողական ծառայության պետի պաշտոնում լիազորությունները դադարեցված Դավիթ Սանասարյանի գործը ուղարկվել է դատարան։
Ըստ Դատական տեղեկատվական համակարգի, այն մակագրվել է դատավոր Դավիթ Բալայանին։
Հիշեցնենք՝ Դավիթ Սանասարյանին մեղադրանքն առաջադրվել է ՀՀ Քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 1-ին մասով՝ «Պաշտոնատար անձի կողմից իր պաշտոնեական դիրքը ծառայության շահերին հակառակ օգտագործելը»: Այս գործով մեղադրյալներ են նաև Պետական վերահսկողական ծառայության գնումների վերահսկողության վարչության նախկին պետ  Սամվել Ադյանը և Պետական վերահսկողական ծառայության գնումների գործընթացի վերահսկողական վարչության նախկին գլխավոր մասնագետ Գևորգ Խաչատրյանը։ Նրանք մեղադրվում են ՀՀ Քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասի հատկանիշներով՝ «պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելը, որն առաջացրել է ծանր հետևանքներ»: Այս գործով մեղադրյալ է նաև «Զորաշեն» ՍՊԸ-ի հաշվապահ Տարոն Ավետիսյանը։

Дело Давида Санасаряна направлено в суд
Дело бывшего начальника Государственной контрольной службы Армении Давида Санасаряна 25-го сентября направлено в суд.
Как сообщается на общественно-информационном портале Datalex, в тот же день дело было завизировано на имя судьи Давида Балаяна.
Напомним, Давиду Санасаряну предъявлено обвинение за то, что он, будучи начальником Государственной контрольной службы, обладая соответствующими полномочиями, исходя из интересов группы, использовал свое служебное положение вопреки интересам ГКС, а также не исполнил свои служебные обязанности.
Напомним, 18 апреля Давиду Санасаряну было предъявлено обвинение по ч.1 ст.308 («Злоупотребление должностными полномочиями») Уголовного кодекса Армении. В отношении него избрана мера пресечения в виде подписки о невыезде. В рамках этого уголовного дела предъявлены обвинения по ч.2 ст. 308 Уголовного кодекса Армении также бывшему начальнику и бывшему главному специалисту Управления по контролю за закупками Государственной контрольной службы – Самвелу Адяну и Геворку Хачатряну. В статусе обвиняемого по делу привлечен также бухгалтер ООО «Зорашен» Тарон Аветисян.