Մինսկի խմբի համանախագահները բավարարված են բռնությունը նվազեցնելուն ուղղված Հայաստանի ու Ադրբեջանի գործադրած ջանքերով. Հայտարարություն
26/09/2019 10:44
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները և Հայաստանի ու Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարներ Զոհրաբ Մնացականյանը և Էլմար Մամեդյարովը հանդիպել են Նյու Յորքում ՄԱԿ-ի ԳԱ 74-րդ նստաշրջանի շրջանակներում ու քննարկել ղարաբաղյան հակամարտության շփման գծում լարվածության թուլացմանն ուղղված լրացուցիչ գործողությունների մասին, ասված է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հայտարարության մեջ։
Համանախագահները ընդգծել են կողմերի գործադրած ջանքերի դրական արդյունքները ամառային շրջանում՝ խորը ցավ հայտնելով ճակատագրական ելքով վերջին միջադեպի կապակցությամբ։
Հայտարարության մեջ նշվում է, որ համանախագահները երկու երկրների նախարարներին տեղեկացրել են հունիսին վաշինգտոնյան հանդիպմանը հաջորդած գործողությունների արդյունքները՝ ներառյալ Փարիզում և Ժնևում ղարաբաղյան հիմնախնդրի հետ կապված հումանիտար և անվտանգային գործոններով պայմանավորված խորհրդակցությունները։

Посредники удовлетворены положительными результатами усилий Армении и Азербайджана по минимизации насилия
26/09/2019 10:04
Сопредседатели Минской группы ОБСЕ и главы МИД Азербайджана и Армении Эльмар Мамедъяров и Зограб Мнацаканян обсудили дополнительные меры по снижению напряженности в зоне нагорно-карабахского конфликта, говорится в заявлении посредников.
"Сопредседатели и министры продолжили обсуждение дополнительных мер по снижению напряженности и поддержанию атмосферы, способствующей миру и благоприятной для предметных переговоров",- говорится в заявлении посредников.
Сопредседатели отметили положительные результаты усилий сторон по минимизации насилия в летний период, включая использование существующих прямых каналов связи, и выразили глубокое сожаление по поводу недавнего инцидента с фатальным исходом.
В заявлении отмечается, что сопредседатели проинформировали министров двух стран о своей деятельности после совместной встречи в Вашингтоне в июне, включая недавние консультации в Париже и Женеве по гуманитарным аспектам и аспектам безопасности, связанным с нагорно-карабахским конфликтом.