Զելենսկի. Թրամփն օգնություն է խոստացել Ղրիմը «վերադարձնելու» հարցում
Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին հայտարարել է, որ ԱՄՆ նախագահ Դունալդ Թրամփն օգնություն է խոստացել Ղրիմը «վերադարձնելու» հարցում:
«Ինձ թվում է, ես դա լսեցի, որ նա համաձայն է, որ դա մեր հայրենի հողն է, և մենք վերադարձնելու ենք այն: Նա ասում է. «Այո՛, ձեզ հարկավոր է աշխատել, և մենք օգնելու ենք ձեզ», - Զելենսկու խոսքը մեջբերել է ՈւՆԻԱՆ գործակալությունը:
Ուկրաինայի նախագահն ավելացրել է, որ Թրամփին պատմել է թերակղզու գեղեցկության մասին: Պետությունների ղեկավարները նախօրեին շփվել են ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի նստաշրջանի շրջանակում:
ԱՄՆ ղեկավարը հանդիպումը որակել է «ֆանտաստիկ», բայց մանրամասներ չի հայտնել: Միայն հայտնի է, որ նա խորհուրդ է տվել Զելենսկուն՝ «շարունակել առաջընթացը» Ռուսաստանի հետ հարաբերություններում: Ուկրաինայի նախագահն իր հերթին վստահեցրել է, որ չի ցանկանում միջամտել ԱՄՆ-ի ընտրություններին և  պաշտոնակցին հրավիրել է այցելել Կիև:
ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի 74-րդ նստաշրջանը՝ բարձր մակարդակով ընթանում է Նյու Յորքում՝ սեպտեմբերի  24-ից 30-ը:

Зеленский заявил, что Трамп пообещал помочь с "возвращением" Крыма
Президент Украины Владимир Зеленский заявил, что американский лидер Дональд Трамп пообещал помощь с "возвращением" Крыма.
"Мне кажется, и я это услышал, что он согласен, что это наша родная земля и мы будем ее возвращать. Он говорит: "Да, вам нужно работать, и мы будем вам помогать", — приводит его слова агентство УНИАН.
Украинский президент добавил, что рассказал Трампу о красоте полуострова.
Главы государств пообщались накануне на полях Генассамблеи ООН. Американский лидер назвал встречу "фантастической", но не стал распространяться о деталях.
Известно лишь, что он посоветовал Зеленскому "продолжать прогресс" в отношениях с Россией. Украинский президент, в свою очередь, заверил, что не хочет вмешиваться в выборы в США, и пригласил коллегу приехать с визитом в Киев.