Զոհրաբ Մնացականյանը հանդիպել է ԱՄՆ պետքարտուղարի եվրոպական և եվրասիական հարցերով տեղակալի հետ
ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը ՄԱԿ ԳԱ 74-րդ նստաշրջանի աշխատանքների շրջանակներում սեպտեմբերի 25-ին Նյու Յորքում հանդիպում ունեցավ ԱՄՆ պետքարտուղարի Եվրոպական և Եվրասիական հարցերով գործող տեղակալ Ֆիլիպ Ռիքերի հետ։
Զրուցակիցները քննարկեցին երկկողմ հարաբերություններին առնչվող մի շարք հարցեր՝ շեշտելով Հայ-ամերիկյան ռազմավարական երկխոսության շրջանակներում ձեռք բերված պայմանավորվածությունները կյանքի կոչելու պատրաստակամությունը:
Զրուցակիցներն անդրադարձան միջազգային և տարածաշրջանային օրակարգի մի շարք հրատապ հարցերի։
Զոհրաբ Մնացականյանը զրուցակցին տեղեկացրեց Մինսկի խմբի համանախագահների միջնորդությամբ սեպտեմբերի 23-ին Ադրբեջանի ԱԳ նախարարի հետ ունեցած հանդիպման մասին և  իր երախտագիտությունը հայտնեց ԱՄՆ-ի՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ մյուս երկրների՝ Ռուսաստանի և Ֆրանսիայի հետ միասին հակամարտության խաղաղ կարգավորման ուղղությամբ գործադրվող ջանքերի առնչությամբ:
Կողմերը կարևորեցին խաղաղության նպաստավոր միջավայրի ձևավորումը՝ ներառյալ հրադադարի ռեժիմի ամրապնդման և ռազմատենչ հռետորաբանության բացառման միջոցով:

Зограб Мнацаканян встретился с заместителем госсекретаря США по вопросам Европы и Евразии
Министр иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян в рамках 74-й сессии ГА ООН встретился 25 сентября в Нью-Йорке с действующим заместителем госсекретаря США по вопросам Европы и Евразии Филиппом Рикером, сообщает пресс-служба МИД Армении.
Собеседники обсудили ряд вопросов, касающихся двусторонних отношений, подчеркнув готовность к реализации договоренностей, достигнутых в рамках армяно-американского стратегического диалога.
Собеседники коснулись ряда актуальных вопросов международной и региональной повестки.
Зограб Мнацаканян проинформировал собеседника о встрече с министром иностранных дел Азербайджана при посредничестве сопредседателей Минской группы ОБСЕ 23 сентября и выразил свою признательность США за усилия, прилагаемые в направлении мирного урегулирования конфликта совместно с другими странами-сопредседателями Минской группы ОБСЕ – Россией и Францией.
Стороны подчеркнули важность формирования благоприятной атмосферы, включая укрепление режима прекращения огня и исключение воинственной риторики.