Զոհրաբ Մնացականյանը հանդիպել է ԱՄՆ պետքարտուղարի եվրոպական և եվրասիական հարցերով տեղակալի հետ
ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը ՄԱԿ ԳԱ 74-րդ նստաշրջանի աշխատանքների շրջանակներում սեպտեմբերի 25-ին Նյու Յորքում հանդիպում ունեցավ ԱՄՆ պետքարտուղարի Եվրոպական և Եվրասիական հարցերով գործող տեղակալ Ֆիլիպ Ռիքերի հետ։
Զրուցակիցները քննարկեցին երկկողմ հարաբերություններին առնչվող մի շարք հարցեր՝ շեշտելով Հայ-ամերիկյան ռազմավարական երկխոսության շրջանակներում ձեռք բերված պայմանավորվածությունները կյանքի կոչելու պատրաստակամությունը:
Զրուցակիցներն անդրադարձան միջազգային և տարածաշրջանային օրակարգի մի շարք հրատապ հարցերի։
Զոհրաբ Մնացականյանը զրուցակցին տեղեկացրեց Մինսկի խմբի համանախագահների միջնորդությամբ սեպտեմբերի 23-ին Ադրբեջանի ԱԳ նախարարի հետ ունեցած հանդիպման մասին և  իր երախտագիտությունը հայտնեց ԱՄՆ-ի՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ մյուս երկրների՝ Ռուսաստանի և Ֆրանսիայի հետ միասին հակամարտության խաղաղ կարգավորման ուղղությամբ գործադրվող ջանքերի առնչությամբ:
Կողմերը կարևորեցին խաղաղության նպաստավոր միջավայրի ձևավորումը՝ ներառյալ հրադադարի ռեժիմի ամրապնդման և ռազմատենչ հռետորաբանության բացառման միջոցով:

Armenia’s Foreign Minister Zohrab Mnatsakanyan, who is in New York to participate in the works of the 74th session of the UN General Assembly met on September 25 with the U.S. Acting Assistant Secretary of State on European and Eurasian Affairs Philip Reeker.
During the meeting the interlocutors discussed a wide-range of issues on bilateral relations, stressing the commitment to bring into life the arrangements reached in the framework of Armenian-Amercian strategic dialogue.
The parties also referred to a number of urgent issues on international and regional agenda.
Zohrab Mnatsakanyan briefed to the U.S. official on the meeting with Azerbaijani counterpart on September 23 with the mediation of OSCE Minsk Group and expressed gratitude to the United States as well as other Minsk Group co-chairing countries – Russia and France – for the efforts addressed to Nagorno-Karabakh conflict settlement.
The interlocutors also attached significance to the formation of peace-promoting atmosphere, including reinforcement of ceasefire regime and exclusion of military rhetoric.