Սաուդցի արքայազնը ստանձնել է Խաշուքջիի սպանության հետ կապված միջադեպի պատասխանատվությունը
Սաուդյան Արաբիայի գահաժառանգ արքայազն Մուհամեդ բեն Սալման ալ Սաուդը ստանձնել է Ստամբուլում սաուդցի լրագրող Ջամալ Խաշուքջիի սպանության հետ կապված միջադեպի պատասխանատվությունը, ասվում է Frontline ցիկլի վավերագրական ֆիլմի ծանուցման մեջ:
Այն հինգշաբթի հրապարակվել է Ամերիկյան PBS (Public Broadcasting Service) հանրային հեռարձակման ծառայության կայքում: Լրագրող Մարտին Սմիթի այդ ֆիլմը եթեր կհեռարձակվի հոկտեմբերի 1-ին:
«Դա տեղի է ունեցել իմ ծառայության ժամանակ (PBS-ի տարբերակում՝ բառացիորեն՝ «իմ հերթափոխի ժամանակ»): Ես ստանձնում եմ ամբողջ պատասխանատվությունը»,-հայտարարել է արքայազնը:
Այնուամենայնիվ, նա պնդում է, որ իրազեկված չի եղել Խաշուքջիի հետ տեղի ունեցածի մասին: Մուհամեդ բեն Սալման ալ Սաուդը պարզաբանել է, որ թագավորությունում 20 մլն հպատակ և 3 մլն պետական ծառայող կա, որոնք ունեն իրենց օրակարգն ու խնդիրները, և հնարավոր չէ իմանալ, թե ինչ է անում նրանցից յուրաքանչյուրը:
Գահաժառանգ արքայազնը մեկնաբանել է այն հարցը, որ լրագրողին «սպանածների թիմի» անդամները տեղից տեղ էին շարժվում Էր Ռիադի և Ստամբուլի միջև՝ թագավորական ավիապարկի մասնավոր բիզնես-ջեթերում:
Նրա խոսքով՝ պաշտոնյաները, նախարարներն ունեն առաջադրանքներ, պատասխանատվության գոտի, և նրանք իրավունք ունեն դա անել (օգտվել թագավորական ընտանիքի ինքնաթիռներից):
Խաշուքջին, որը հայտնի էր Էր Ռիադի քաղաքականությանը վերաբերող քննադատական հոդվածներով, անհետացել էր 2018 թվականի հոկտեմբերի 2-ին՝ Ստամբուլում իր երկրի գլխավոր հյուպատոսություն այցելելիս:
Հոկտեմբերի 20-ին սաուդյան իշխանությունները հայտնել են, որ լրագրողը դիվանագիտական ներկայացուցչության շենքում սպանվել է ընդհարման հետևանքով:
Համաշխարհային հանրությունը խստիվ դատապարտել է այդ հանցագործությունը՝ կոչ անելով Էր Ռիադին՝ թափանցիկ հետաքննություն անցկացնել:

Саудовский принц признал ответственность за убийство Хашкаджи
Наследный принц Саудовской Аравии Мухаммед бен Сальман Аль Сауд признал свою ответственность за инцидент с убийством в Стамбуле саудовского журналиста Джамаля Хашкаджи. Об этом говорится в анонсе документального фильма цикла Frontline, размещенном в четверг на сайте Службы общественного вещания США PBS (Public Broadcasting Service). Этот фильм журналиста Мартина Смита выйдет в эфир 1 октября.
"Это произошло, когда я был на службе (в варианте PBS буквально - "в мою смену" - прим. ТАСС). Я беру на себя всю ответственность", - сказал принц, занимающий второе по важности положение в стране после короля. Он, однако, настаивает, что не был осведомлен о происходящем с Хашкаджи. Мухаммед бен Сальман Аль Сауд пояснил, что в королевстве "20 млн подданных и 3 млн госслужащих", у которых своя повестка и задачи, и невозможно знать, что делает каждый из них.
Кронпринц прокомментировал вопрос о том, что члены "команды убийц" журналиста передвигались между Эр-Риядом и Стамбулом на частных бизнес-джетах королевского авиапарка. По его словам, "у чиновников, министров есть задачи, зона ответственности, и они имеют право делать это [пользоваться самолетами королевской семьи]".
Хашкаджи, известный критическими статьями о политике Эр-Рияда, пропал при посещении генконсульства своей страны в Стамбуле 2 октября 2018 года. 20 октября саудовские власти сообщили, что журналист был убит в здании дипломатической миссии в результате конфликта. Мировое сообщество резко осудило это преступление, призвав Эр-Рияд провести прозрачное расследование.