Այդտեղ մեղադրանք չկա, շատ երկար շարադրություն է՝ մարդու քառասուն տարվա վաստակը ջուրը գցելու նպատակով. Ալիկ Սարգսյան
27/09/2019 13:40
Հայաստանի Հանրապետության նախկին ոստիկանապետ Ալիկ Սարգսյանը չի ընդունում իրեն առաջադրված մեղադրանքը։
«Այդտեղ մեղադրանք չկա, մի հատ շարադրություն է, հորինված շարադրություն, շատ երկար շարադրություն՝ մարդու քառասուն տարվա վաստակը ջուրը գցելու նպատակով, որ մի րոպեով շոու անեն, հեռուստացույցով ցույց տան, փորձեն մարդուն վարկաբեկեն ու դրանով ավարտվելու է, ուրիշ ոչ մի բան», - Aysor.am-ի հետ զրույցում ասաց Ալիկ Սարգսյանը։
Նախկին ոստիկանապետն ընդգծեց՝ գործը չի կարող այն ընթացքը ստանալ, «ինչը որ իրենք երազում են»։
«Ես որևիցե բանի հետ կապ չունեմ, բնականաբար, ոչ մի կերպ մեղադրանքը չեմ ընդունում ու հույս չունենան, թե ես էն փափուկ պտուղն եմ, որ փորձեն իմ հետ խաղան», - ասաց նա։
Ալիկ Սարգսյանը նշեց, թե առայժմ լռում է ու սպասում։
«Տեսնեմ՝ վերջն ինչ է լինելու, էս գործի կյանքը, ընթացքը, վախճանը ինչ է լինելու։ Ես, իհարկե, գիտեմ, ուզում եմ հանրությունը տեսնի», - նշեց նա։
ՀՀ նախկին ոստիկանապետն ասաց, որ իրեն հրավիրել են ՀՔԾ, սակայն` ոչ հարցաքննության։
«Հրավիրել են, միանգամից ներգրավել են որպես մեղադրյալ քրեական գործի շրջանակներում, մի անգամ էլ կանչել են մի անհեթեթ բանի համար երկու տող բացատրություն են վերցրել», - ասաց Ալիկ Սարգսյանը։
Նախկին ոստիկանապետը պնդեց՝ որևէ առնչություն չունի, իր խոսքով, շարադրություն-մեղադրանքի հետ։
«Շատ սիրուն ձևակերպված է, երկար ու բարակ հոդվածների շարան, վերցվել է ստորագրություն չհեռանալու մասին և այլն, և այլն։ Էդ սաղ շատ սիրուն է, բայց դա ինձ չի վերաբերում, հասցեատերը սխալ են ընտրել, ես որևէ բանից ընկճվելու կարիք չունեմ: Կասեմ մի բան միայն՝ իմ ժողովուրդը թող իմանա, իմ ընկերները, բոլորը թող իմանան, որ դա չի կարող իմ հետ կապ ունենալ։ Ես ամեն ինչի պատրաստ եմ, ամեն ինչի, պատրաստ եմ, ինչպես որ ոմանք ցույց են տալիս, որ իրենք տղամարդ են, ըտենց դրսևորում էլ ես եմ ունենալու, թող ոչ մեկ չկասկածի», - ասաց նա։
Ալիկ Սարգսյանը նշեց՝ ոչ մի հերյուրանք չի կարող իրեն կպնել։
«Ես պաշտպանվելու ձևը գիտեմ, լուրջ իմունիտետ ունեմ արդեն, այս երկու տարի էլ պաշտպանվում եմ», - հավելեց ՀՀ նախկին ոստիկանապետը։
Հիշեցնենք՝ նախկին ոստիկանապետին մեղադրանք է առաջադրվել երեք հոդվածներով՝ պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու, պաշտոնեական կեղծիք կատարելու և հանցագործությունը պարտակելու համար:

Former chief of Armenia’s police Alik Sargsyan describes accusations against him “made-up composition not relating to him”
27/09/2019 14:03
Former chief of Armenia’s police Alik Sargsyan does not admit the accuisations brought against him.
“There are no accusations there, it is a composition, a made-up composition, a very long composition to dump into water the 40-year long work to make a one-minute show, to show it on TV, to discredit,” Alik Sargsyan told Aysor.am, saying that the case will end in this way and nothing else will happen.
The former chief of the police stressed that this case cannot have “the result they dream of.”
“I have no connection with anything, naturally, I do not admit the accusation and let them even not dream that I am a soft fruit to play with,” he said.
Sargsyan said he currently keeps silence and waits.
“I will wait for the further developments. I know how it will end, the people will see it too,” he said.
The former chief of the police said he was invited to the Special Investigation Service but not for interrogation.
“They summoned me and immediately involved as a defendant in the sidelines of the criminal case. They summoned me for the second time to write an explanatory for a nonsense,” Alik Sargsyan said.
He stated that he has no relation with the composition-accusation.
“It is formulated in a very beautiful way, it is a row of long articles. They took a signature on not leaving the country,” he said, adding that they have selected a wrong addressee.
“I will tell just one thing, let the people, my friends know that it has no relation to me. I am ready to everything,” he said.
The former chief of the police is charged under three articles of the criminal code – abuse of power, falsification, covering crime.