Սաուդյան Արաբիայի ԱԳՆ ղեկավարը ՄԱԿ-ի ամբիոնից կոչ է արել ֆինանսական ճնշում գործադրել Իրանի վրա
Միջազգային հանրակցությունը պետք է ճնշում գործադրի Իրանի վրա, քանի որ նրա գործողություններն սպառնում են միջազգային տնտեսական և էներգետիկական կայունությանը: ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի ամբիոնից այս հայտարարությամբ հանդես է եկել Սաուդյան Արաբիայի ԱԳՆ ղեկավար Ադել ալ Ջուբեյրը:
Իր ամբողջ ելույթը նախարարը նվիրել է Աբքայքում և Խուրայսում Սաուդյան Արաբիայի Saudi Aramco ազգային նավթընկերության նավթային օբյեկտների վրա սեպտեմբերի 14-ն ձեռնարկված գրոհներին: «Մենք շատ լավ գիտենք, թե ով է կանգնած այդ ագրեսիայի հետևում,- ընդգծել է նա:- Մենք ՄԱԿ-ին և միջազգային հանրակցությանը կոչ ենք անում ներկայացնելու այդ հանցագործին»:
Ալ Ջուբեյրը միջազգային հանրակցությանը հորդորել է գիտակցել, որ «ֆինանսավորման աղբյուրների փակումը լավագույն միջոցն է Իրանի վարչակարգին հարկադրելու դադարեցնել իր ռազմական ակտիվությունը, հրթիռային ծրագրի զարգացումը և տարածաշրջանում վերջ դնել իր ապակայունացնող ակտիվությանը»:

Глава МИД Саудовской Аравии с трибуны ГА ООН призвал оказать финансовое давление на Иран
Международное сообщество должно оказать давление на Иран, так как его действия угрожают международной экономической и энергетической стабильности. С таким заявлением выступил министр иностранных дел Саудовской Аравии Адель аль-Джубейр с трибуны Генеральной Ассамблеи ООН.
Все свое выступление министр посвятил произошедшим 14 сентября атакам на нефтяные объекты саудовской национальной нефтяной компании Saudi Aramco в Абкаике и Хурайсе. "Мы очень хорошо знаем, кто стоит за этой агрессией, - подчеркнул он. - Мы приглашаем ООН и международное сообщество назвать этого преступника. Это та же страна, которая стоит за атаками на коммерческие танкеры в Оманском заливе в июне и июле и на аэропорт Абха в июле".
Аль-Джубейр призвал международное сообщество осознать, что "перекрытие источников финансирования - лучший способ заставить режим в Иране прекратить свою военную активность, развитие ракетной программы и положить конец его дестабилизирующей активности в регионе".