Իրանը նշել է պայման՝ ԱՄՆ-ի հետ միջուկային գործարքի շուրջ բանակցությունների համար
Թեհրանը պատրաստ է «նույնիսկ մեկ ժամ հետո» բանակցային սեղանի շուրջ նստել «5+1» ձևաչափով միջուկային գործարքի վերաբերյալ, որտեղ կլինեն ԱՄՆ-ն, բայց Վաշինգտոնը նախ պետք է վերացնի պատժամիջոցները, ասել է Իրանի նախագահ Հասան Ռոհանին:
«Մենք բազմիցս մերժել ենք բանակցությունները (ԱՄՆ-ի և Իրանի նախագահների միջև): Եթե բանակցությունները տեղի ունենան, դրանք կլինեն «5+1» ձևաչափով», - ասել է  Ռոուհանին, որի ելույթը հեռարձակվել է իրանական հեռուստատեսության եթերով՝ Նյու Յորքից վերադառնալուց հետո:
«Մենք բացահայտ ասում էինք, որ պատրաստ ենք բանակցությունների, բայց ոչ պատժամիջոցների և ճնշման պայմաններում: Նրանք հարցրեցին ինձ, ե՞րբ եք դուք պատրաստ դա անել, ես պատասխանեցի՝ նույնիսկ մեկ ժամ  հետո՝ «5+1» ձևաչափով, բայց նախ պետք է ստեղծվի ճիշտ մթնոլորտ», - ասել է Իրանի նախագահը:

В Иране назвали условие для переговоров с США по ядерной сделке
Тегеран готов "хоть через час" сесть за стол переговоров по ядерной сделке в формате "5+1", где будут США, но Вашингтон должен сначала снять санкции, заявил президент Ирана Хасан Роухани.
"Мы неоднократно отвергали переговоры (между президентами США и Ирана – ред.). Если переговоры состоятся, то будут в формате "5+1", - сказал Роухани, чье выступление после приезда из Нью-Йорка транслировало иранское телевидение.
"Мы открыто говорили, что готовы к переговорам, но не в условиях санкций и давления. У меня спрашивали, когда вы готовы это сделать, я отвечал, что хоть через час принять участие в заседании группы "5+1", но вначале вы создайте правильную атмосферу", - добавил президент Ирана.