Նորակերտի բնակիչները փակել են երկաթգիծը, կառավարությունը տեղյակ է խնդրից. Պատգամավոր
Գեղարքունիքի մարզի Նորակերտ համայնքի բնակիչները փակել են տեղի երկաթգիծը, որից օգտվում է Սատքի ոսկու հանքը, տեղեկացնում է ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Թագուհի Թովմասյանը և հորդորում բնակիչներին բացել այն։
«Այսօր առավոտյան ահազանգ եմ ստացել, որ 10.20-ից Գեղարքունիքի մարզի Նորակերտ համայնքի բնակիչները փակել են տեղի երկաթգիծը, որից օգտվում է Սոտքի ոսկու հանքը, և պահանջում են պետական ֆոնդի հողերը բաժանել գյուղացիների միջև, որպեսզի բոլորն էլ հող ունենան, և արդյունքում հավասարություն լինի:
Գնալով ահազանգի հետքերով և միաժամանակ հաշվի առնելով երկաթգծի խիստ կարևոր նշանակությունը՝ անմիջապես կապ ենք հաստատել ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարություն, տեղեկացրել խնդրի մասին: Կապ հաստատեցինք նաև Նորակերտ համայնքի ղեկավար Գերասիմ Սարգսյանի հետ, որն արդեն տեղյակ էր խնդրի մասին, և անմիջապես հասավ այնտեղ՝ գյուղացիների հետ խոսելու, խնդրի լուծման եզրեր գտնելու:
Տեղեկացնեմ, որ խնդիրն իրականում նոր չէ: Գյուղացիների հետ քննարկել եմ խնդիրը դեռ սեպտեմբերի
7-ին՝ Նորակերտի բնակիչների հետ համայնքային հանդիպման ժամանակ և ասեմ, որ համալիր քննարկումների անհրաժեշտություն կա: Դա է նաև պատճառը, որ ՀՀ կառավարությունն այս մասով մինչ օրս որոշում չունի:
Հետևաբար հորդորում եմ գյուղացիներին բացել այս կարևոր երկաթգիծը և հնարավորություն տալ Գեոպրոմայնինգ գոլդ ընկերությանը՝ շարունակել աշխատանքը. Կառավարությունն արդեն տեղյակ է խնդրից, ակցիան հասել է իր նպատակին: Փոխմարզպետը կլինի համայնքում։ Իսկ արդյունքների մասին լրացուցիչ կհայտնեմ:
Ի դեպ, երկաթգիծը փակելու ակցիայի կազմակերպիչն ու մասնակիցներից շատերը աշխատում են Սոտքի ոսկու հանքում», -իր ֆեյսբուքյան պաշտոնական էջում գրել է պատգամավորը:

Жители общины Норакерт перекрыли железную дорогу, правительство знает о проблеме – Тагуи Товмасян
Жители общины Норакерт Гегаркуникской области Армении перекрыли железную дорогу, которой пользуется компания «GeoProMining Gold», разрабатывающая Сотское месторождение, сообщает депутат парламента от фракции «Мой шаг» Тагуи Товмасян.
«Сегодня утром я получила сообщение о том, что жители общины Норакерт перекрыли железнодорожную линию и требуют распределить земли государственного фонда между жителями, чтобы установилось равенство и у всех были земли.
Учитывая крайне важное значение этой железной дороги, я немедленно связалась с министерством территориального управления и инфраструктур, сообщила о проблеме. Мы связались также с руководителем общины Норакерт Герасимом Саркисяном, который уже знал о проблеме и сразу поехал, чтобы поговорить с жителями и найти пути решения проблемы.
Сообщаю, что в действительности эта проблема не новая. Я обсуждала проблему с сельчанами еще 7 сентября во время встречи с жителями села Норакерт и сказала, что есть необходимость в комплексном обсуждении. В этом заключается причина того, что у правительства по сей день нет решения по данному вопросу.
Следовательно, призываю жителей села открыть эту важную железнодорожную линию и дать возможность компания GeoProMining Gold продолжать работу. Правительство уже знает о проблеме, акция достигла своей цели. Вице-губернатор встретится с жителями общины, а о результатах я сообщу дополнительно.
Кстати, многие из организаторов и участников акции по блокированию железной дороги работают на Сотском золотоносном руднике», - написала на своей странице в Facebook депутат.