«Ժողովուրդ». ՌԴ կողմը հստակ պահանջել է` Իգիթյանը պիտի հեռանա
«Ժողովուրդ» թերթը գրում է․ «ԵԽԽՎ հայկական պատվիրակությունում իշխանական ներկայացուցիչ Հովհաննես Իգիթյանը վերջին անգամ կմասնակցի երկուշաբթի Ստրասբուրգում մեկնարկող նտսաշրջանին: Հիշեցնենք` «Ժողովուրդ» օրաթերթը դեռևս սեպտմբերի 1-ին է գրել, որ ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության ներսում և ԵԽԽՎ հայկական պատվիրակության կազմում քննարկվում է Հովհաննես Իգիթյանին այլ պատգամավորով փոխարինելու հարցը:
Մեր տեղեկություններով` Իգիթյանի դիրքերը պատվիրակությունում երերացին, երբ պատգամավորը հունիսի 24-ին Վեհաժողովում չմասնակցեց Ռուսաստանի պատվիրակության ձայնի իրավունքի վերականգնման հարցի քվեարկությանը, և լուրեր տարածվեցին, թե նա ուկրաինացի պատգամավորների հետ է քվեարկությանը չմասնակցելու պայմանավորվածություն ունեցել; Խնդիրն այդ օրերին ռուսական կողմի հետ կարծես հնարավոր եղավ հարթել, բայց, «Ժողովուրդ» օրաթերթի տեղեկություններով, վերջին օրերին ՌԴ կողմը հստակ պահանջել է` Իգիթյանը պիտի հեռանա: Պարզաբանել են` նրա անկանխատեսելիության պատճառով չեն կարող վստահ լինել, թե հետագայում այլ այդպիսի իրավիճակներում նա ինչ դիրքորոշում կունենա: Եվ բավականին երկարատև քննարկումներից հետո, մեր տեղեկություններով, իշխող թիմում որոշել են Իգիթյանին փոխարինող գտնել, բայց, մեր աղբյուրների փոխանցմամբ, դեռևս փնտրտուքների մեջ են»:

«Жоховурд»: Российская сторона потребовала – Игитян должен уйти
Газета «Жоховурд» пишет, что представитель правящего блока в армянской делегации в ПАСЕ Ованнес Игитян в последний раз примет участие в сессии Парламентской ассамблеи, которая стартующей в понедельник в Страсбурге.
Издание еще 1 сентября писало о том, что во фракции «Мой шаг» и в составе армянской делегации ПАСЕ обсуждается вопрос замены Ованеса Игитяна другим депутатом.
«По нашим сведениям, позиции Игитяна пошатнулись после того, когда депутат не принял участие 24 июня в голосовании по вопросу восстановления права голоса российской делегации в ПАСЕ. После этого распространились сведения о том, что у него была договоренность с украинскими депутатами о неучастии в голосовании. Тогда,  вроде, удалось утрясти проблему с российской стороной, но, по нашим сведениям, в последние дни российская сторона четко потребовала – Игитян должен уйти.
Согласно аргументации, из-за его непредсказуемости нельзя быть уверенным в том, как он поведет себя в дальнейшем в подобных ситуациях. После довольно длительных обсуждений, по нашим сведениям, в правящей команде решили найти замену Ованнесу Игитяну. Как передают наши источники, этот поиск пока продолжается», - пишет газета.