Դատական համակարգը հեղափոխությունից հետո կործանվել է. Գագիկ Խաչատրյանի փաստաբան
Այսօր Վերաքննիչ դատարանի որոշման հրապարակումից հետո, որի համաձայն ՊԵԿ նախկին նախագահ Գագիկ Խաչատրյանը կշարունակի մնալ կալանքի տակ, նրա փաստաբան Երեմ Սարգսյանը հայտարարեց, որ դատական համակարգը հեղափոխությունից հետո կործանվել է։
«Հեղափոխությունից հետո մի որոշ շրջան առաջընթաց կար, երբ դատարանները որոշակի անկախություն, ազատություն ստացան։ Բայց այժմ պետք է արձանագրել, որ այս համակարգը ընդհանրապես կործանվել է։ Սրանք պարզապես խոսքեր չեն, որովհետև յուրաքանչյուր անձ, որն առնչվում է այդ համակարգին, կասեր, որ վերաքննիչ դատարանը այն մեկ հույսն էր մնացել, որ կարողանում էր որոշում կայացնել անկախ։ Մինչ այժմ անկախ որոշումներ կայացրած դատավոր Ռուբեն Մխիթարյանն այսօր փաստացի չկարողացավ հաղթահարել այն ճնշումները, որոնք եղել են իր նկատմամբ», - այսօր Վերաքննիչ դատարանի որոշման հրապարակումից հետո հայտարարեց Գագիկ Խաչատրյանի փաստաբան Երեմ Սարգսյանը։
Փաստաբանի փոխանցմամբ՝ Խաչատրյանը ներկա է եղել Վերաքննիչ դատարանի որոշման հրապարակմանը և նրա համար սպասելի էր նման ելքը։
Խաչատրյանը, հիշեցնենք, Հատուկ քննչական ծառայությունում քննվող քրեական գործով մեղադրյալ էր ներգրավվել Քրեական օրենսգրքի 38- 179 հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով (առանձնապես խոշոր չափերի վատնում կազմակերպելը), ապա մեղադրյալ ներգրավվեց նաև ԱԱԾ-ում հարուցված մեկ այլ քրեական գործով` կապված պաշտոնեական դիրքի չարաշահման և առանձնապես խոշոր չափի վատնում կատարելու հետ: Նրա վերաբերյալ երկու քրեական գործերն այս պահին քննվում են մեկ վարույթում:
Փաստաբանի խոսքով՝ Գագիկ Խաչատրյանին մեղսագրվող հանցագործության վերաբերյալ որևէ փաստաթուղթ գոյություն չունի, հետևաբար հենց միայն դա հիմք էր, որ դատարանը ազատեր կալանքից Գագիկ Խաչատրյանին։
Ինչ վերաբերում է պաշտոնեական դիրքի չարաշահման վերաբերյալ մեղադրանքին (Քրեական օրենսգրքի 308 հոդվածի 2-րդ մաս), Սարգսյանն ասաց, որ այդ հոդվածով համաներման ակտը պետք է կիրառվեր։
«Եթե այդ մեղադրանքով նույնիսկ դատարանը հիմնավոր կասկած հայտնաբերեր, ապա պետք է կիրառվեր համաներման ակտը։ Վճռաբեկ դատարանն ունի նախադեպային որոշում, որտեղ հստակ արձանագրվում է՝ եթե որևէ առերևույթ հանցագործության նկատմամբ առերևույթ համաներում է կիրառվում, ապա դատարանն ուղղակի պարտավոր է մերժել կալանավորման միջնորդությունը», - հայտարարեց Երեմ Սարգսյանը։

Судебная система после революции уничтожена – адвокат Гагика Хачатряна
Сегодня после оглашения решения Апелляционного суда, согласно которому экс-председатель Комитета государственных доходов Армении Гагик Хачатрян останется под арестом, его адвокат Ерем Саркисян завил, что судебная система после революции уничтожена.
«Какой-то период после революции отмечался прогресс, когда суды получили некоторую независимость. Но сейчас нужно констатировать, что эта система вообще уничтожена. Это не просто слова, поскольку любой человек, который сталкивается с этой системой, скажет, что единственной надеждой оставался апелляционный суд, которому удавалось принимать решение независимо. Принимавший до сих пор независимые решения Рубен Мхитарян сегодня фактически не смог преодолеть то давление, которое оказывается на него», - заявил после оглашения решения Апелляционного суда адвокат Гагика Хачатряна Ерем Саркисян.
По словам адвоката, Гагик Хачатрян присутствовал во время оглашения решения суда и для него подобный исход был ожидаемым.
Напомним, в рамках расследуемого в Специальной следственной службе уголовного дела Гагик Хачатрян был привлечен в качестве обвиняемого по признакам  п.1. ч.3 ст.38-179 Уголовного кодекса Армении. Затем он был привлечен как обвиняемый также в рамках другого возбужденного в Службе национальной безопасности уголовного дела по обвинению в злоупотреблении должностным положением и растрате имущества в особо крупных размерах. Эти два уголовных дела в его отношении объединены в одном производстве.
По словам адвоката, не существует какого-либо документа об инкриминируемом Гагику Хачатряну преступлении, следовательно, только одно это является основанием, чтобы суд освободил его из-под ареста.
Что касается обвинения в злоупотреблении должностным положением (ч.2 ст.308 Уголовного кодекса Армении), то Ерем Саркисян сказал, что по данной статье должен был быть применен акт об амнистии.
«Если бы даже по этой статье суд обнаружил обоснованное доказательство, то должен был  применить акт амнистии. Апелляционный суд имеет прецедентное решение, в котором четко зафиксировано: если в отношении какого-то преступления применяется амнистия, то суд просто обязан отклонить ходатайство об аресте», - заявил Ерем Саркисян.