Կառավարությունը կշարունակի Սևանա լճի էկոհամակարգերի վերականգնմանն ուղղված միջոցառումների իրականացումը
Կառավարությունը հաստատել է Սևանա լճի էկոհամակարգերի վերականգնման, պահպանման, վերարտադրման, բնականոն զարգացման և օգտագործման միջոցառումների 2020 թ. տարեկան ծրագիրը, որի նպատակը լճի և դրա ջրհավաք ավազանի ներկայիս վիճակի բարելավումն է:
Ըստ այդմ՝ նախատեսվում է ապահովել Սևանա լճի և դրա ջրհավաք ավազանի էկոհամակարգերի պահպանությունը, լճի էկոլոգիական հավասարակշռության վերականգնումը և Սևանա լճի ջրհավաք ավազանի բնական պաշարների կայուն օգտագործմանն ուղղված 2020թ. նախատեսված ծրագրերի ու միջոցառումների պարտադիր կատարումը:
Հիմնավորման համաձայն, օգոստոսի 12-ի դրությամբ Սևանա լճի մակարդակը 1900.72 մ է, ինչի շնորհիվ առաջացել են հիմնախնդիրներ՝ կապված ափամերձ անտառապատ ջրածածկ տարածքների մաքրման աշխատանքների իրականացման հետ: Լուրջ խնդիրներ են առաջացնում նաև ջրի տակ մնացած բազմաթիվ շինությունները և ենթակառուցվածքները:
Միաժամանակ ջրի բարձր որակն ապահովելու համար կարևոր է կտրուկ բարելավել վիճակը` կապված մեծ քանակի չմաքրված կեղտաջրերի լիճ թափվելու հետ: Ծրագրով նախատեսվում է իրականացնել 16 միջոցառում:

Правительство продолжит реализацию мероприятия по восстановлению экосистемы озера Севан
Правительство Армении сегодня на внеочередном заседании утвердило годовую программу мероприятий на 2020 год по сохранению, восстановлению, естественному развитию и использованию экосистем озера Севан, цель которой улучшение нынешнего состояния озера и его водосборного бассейна.
Предусмотрено обязательное выполнение запланированных в 2020 году программ и мероприятий, направленных на обеспечение сохранения экосистемы озера Севан и его водосборного бассейна, восстановление экологического равновесия озера и стабильного использования естественных ресурсов водосборного бассейна озера Севана.
Согласно обоснованию, по состоянию на 12 августа уровень воды в озере Севан составил 1900.72 м, в результате чего возникли проблемы, связанные с осуществлением работ по очистке затопленных прибрежных территорий, покрытых лесом. Серьезные проблемы создают также оставшиеся под водой многочисленные строения и инфраструктуры.
Одновременно для обеспечения высокого качества воды важно резко улучшить ситуацию в связи с впадающими в озеро Севан сточными водами. В рамках программы предусматривается реализация 16 мероприятий.