Հայաստանն առանձհատուկ կարևորում է ԵԱՏՄ արտաքին տնտեսական հարաբերությունների աշխարհագրության ընդլայնումը. Նիկոլ Փաշինյան
01/10/2019 16:41
Հայաստանն առանձհատուկ կարևորում է Եվրասիական տնտեսական միության արտաքին տնտեսական հարաբերությունների աշխարհագրության ընդլայնմանը, ԵԱՏՄ Բարձրագույն խորհրդի ընդլայնված կազմով նիստին ասաց ՀՀ վարչպետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Արդեն այս ամիս ուժի մեջ են մտնում Իրանի և Չինաստանի հետ համաձայնագրերը: Դրանց հետագա իրականացումը մեզ համար առաջնային է` երրորդ երկրների հետ առևտրային համագործակցության իրական ընդլայնման համատեքստում: Օգտվելով նրանից, որ այստեղ ներկա է հարգելի պարոն Ռոհանին, ես ցանկանում եմ վստահություն հայտնել, որ ԵԱՏՄ-ի և Իրանի միջև ժամանակավոր համաձայնագիրը կծառայի որպես կատալիզատոր մեր փոխադարձ առևտրի հետագա զարգացման համար: Դա դրական կազդի մեր երկրների տնտեսական վիճակի վրա՝ հավելյալ արժեքի նոր շղթաների լրացնման և ստեղծման հաշվին», - ասաց նա:
Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով՝ Սինգապուրի հետ բանակցություններն ավարտվել են ու այսօր կստորագրվի ԵԱՏՄ-ի, նրա անդամ երկրների և Սինգապուրի Հանրապետության միջև Ազատ առևտրի մասին համաձայնագիրը:
«Ցանկանում  եմ վստահություն հայտնել, որ սույն պայմանագրի իրականացումը բարենպաստ միջավայր կստեղծի փոխշահավետ առևտրային հարաբերությունների ընդլայնման, բիզնեսի ծախսերի իջեցման և համագործակցության տնտեսական արդյունավետության բարձրացման համար», - ասաց նա:
Փաշինյանը նշեց, որ Սերբիայի հետ բանակցություններն ավարտվել են, և շուտով նախատեսվում է ստորագրել համապատասխան համաձայնագիր ազատ առևտրի մասին:
«Մենք նպատակ ունենք արդյունավետ ավարտին հասցնենք նաև Եգիպտոսի, Իսրայելի և Հնդկաստանի հետ բանակցություններն, ինչն առավելություններ կընձեռի մեր միավորմանն, այդ թվում՝ դարձնելով այն նաև ներդրումների ներգրավման կենտրոն», - ասաց նա:
ՀՀ վարչապետը հավաստիացրեց՝ Հայաստանը կշարունակի բոլոր ջանքերը ներդնել ինտեգրման և համագործակցության խորացման ուղղությամբ:

Армения придает особую важность расширению географии внешнеэкономических отношений ЕАЭС – Никол Пашинян
01/10/2019 17:14
Армения придает особую важность расширению географии внешнеэкономических отношений Евразийского экономического союза, заявил премьер-министр Никол Пашинян на заседании Высшего Евразийского экономического совета в расширенном составе в Ереване.
«Уже в этом месяце вступают в силу соглашения с Ираном и Китаем. Их дальнейшая реализация является для нас первоочередным в контексте расширения торгового сотрудничества с третьими странами. Пользуясь тем, что здесь присутствует уважаемый господин Рухани, я хочу выразить уверенность, что временное соглашение между Ираном и ЕАЭС послужит катализатором для расширения нашей взаимной торговли. Это позитивно повлияет на экономическую ситуацию наших стран», - сказал он.
По словам Никола Пашиняна, уже завершились переговоры с Сингапуром, и сегодня  будет подписано Соглашение о свободной торговле между Сингапуром и странами-членами ЕАЭС.
«Хочу выразить уверенность, что реализация данного соглашения создаст благоприятные условия для расширения взаимовыгодных торговых отношений, сокращения расходов бизнеса и повышения эффективности экономического сотрудничества», - сказал Никол Пашинян.
Он отметил, что завершились переговоры с Сербией и вскоре предусматривается подписать соответствующее соглашение о свободной торговле.
«Наша цель довести до эффективного завершения переговоры с Египтом, Израилем и Индией, что предоставит преимущества нашему союзу, в том числе превратив его также в центр привлечения инвестиций», - отметил Никол Пашинян.
Премьер-министр заверил, что Армения продолжит прилагать усилия в направлении углубления интеграции и сотрудничества.