«Հրապարակ». Օրինագիծը կընդունվի. Մեկին` ուժով, մյուսին՝ սիրով, երրորդին՝ հաթաթայով
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Իշխանությունները խիստ անհանգիստ են Հրայր Թովմասյանի՝ փակ-գաղտնի ռեժիմով քվեարկվելիք հրաժարականի նախագծի արդյունքների մասով: «Օրինագիծն անպայմանորեն կընդունվի, այդ հարցում կասկած չի կարող լինել, դրա համար գործընթացի մեջ ներառվեց «ընդդիմադիր» «Լուսավոր Հայաստանը»՝ վերջինիս ձայներով հնարավոր բացը փակելու համար։ Հարցն «Իմ քայլի» «դեմ»-երն են. մոտ 15-20 հոգի ֆրակցիայից կարող է դեմ քվեարկեն, ինչն իշխանությունների համար շատ վիրավորական է, բայց քանի որ քվեարկությունը փակ-գաղտնի է, ապացույցներ չեն ունենա, ուստի հատ-հատ բոլորիս կանչում են` ինստրուկտաժ անում, ում` ինչպես։
Մեկին` ուժով, մյուսին՝ սիրով, երրորդին՝ հաթաթայով, որ անպայման պետք է կողմ քվեարկել, որովհետև թիմի թասիբի, պատվի հարց է։ Ընդ որում, «դեմ»-երը ոչ էնքան Հրայր Թովմասյանով, որքան թիմակիցների կամ վարչապետի հետ հարաբերություններով են պայմանավորված։ Ինստրուկտաժն իրականացնում են Տիգրան Ավինյանը, Էդուարդ Աղաջանյանը։ Մշակվողների մեջ են Վարազդատ Կարապետյանը, Զոլյանը, Երջանիկը, Սոֆյան, Լիլիթը` Ստեփանյան, Աղազարյան Հովիկը։ Վերջինիս կանչել-ասել են` այլևս չխոսես, ձեն-ծպտունդ չլսվի, լուռ նստի տեղդ»:
Ի դեպ, վերջին շրջանում Նիկոլ Փաշինյանը սկսել է մի շարք գործընկերների «SMS»-ներին չպատասխանել՝ շփվում է միայն Մակունցի, Ռուբինյանի, Սիմիդյանի, Մխիթարի հետ. «Ոչ մեկին չի վստահում»»:

«Грапарак»: Законопроект будет принят: депутатов инструктируют
Газета «Грапарак» пишет, что власти очень обеспокоены результатом предстоящего закрытого голосования по проекту решения об отставке председателя Конституционного суда Грайра Товмасяна.
«Законопроект обязательно будет принят, в этом вопросе не может быть сомнения, поэтому в процесс была включена оппозиционная фракция "Светлая Армения", чтобы за счет ее голосов можно было заполнить пробел. Проблема в тех представителях фракции   "Мой шаг", которые против, примерно 15-20 человек из фракции могут проголосовать против, что для властей очень оскорбительно. Однако поскольку голосование тайное, у них не будет доказательств, посему вызывают каждого по отдельности и проводят инструктаж –  к каждому свой подход.
Кого-то убеждают силой, кого-то угрозами, другого – уговаривают, что обязательно нужно проголосовать "за", поскольку это вопрос чести и достоинства для команды. Причем, выступающие "против", обуславливают это не столько личностью Грайра Товмасяна, сколько отношениями с членами команды и Николом Пашиняном.
Инструктаж проводят Тигран Авинян и Эдуард Агаджанян. Среди тех, кого "обрабатывают", Вараздат Карапетян, Золян, Ерджаник, Софья, Лилит Степанян, Овик Агазарян. Последнего вызвали и сказали, чтобы больше не выступал и спокойно сидел на месте.
Кстати, в последнее время Никол Пашинян начал не отвечать на "SMS" ряда коллег, общается только с Лилит Макунц, Рубиняном, Симидяном, Мхитаром. Никому не доверяет», - отмечает издание.