Սի Ցզինպինը խոստացել է պահպանել Հոնկոնգի բարձր աստիճանի ինքնավարությունը
Չինաստանի նախագահ Սի Ցզինպինը խոստացել է պահպանել երկրի հատուկ վարչական շրջանների՝ Հոնկոնգի և Մակաոյի բարձր աստիճանի ինքնավարությունը, ասված է հաղորդագրության մեջ, որն այսօր հրապարակվել է WeChat սոցիալական ցանցում՝ երկրի կենտրոնական կառավարության պաշտոնական էջում:
«Մենք կշարունակենք հետևողականորեն պահպանել «մեկ երկիր՝ երկու համակարգ», «Հոնկոնգը կառավարում են հոնկոնգցիներն, իսկ Մակաոն՝ նրա բնակիչները» սկզբունքները: Մենք կապահովենք նրանց բարձր աստիճանի ինքնավարությունը՝ սահմանադրությանը և օրենսդրության հիմնարար նորմերին խստիվ համապատասխան», - հայտարարել է Չինաստանի ղեկավարը՝ հանդես գալով ՉԺՀ-ի կազմավորման 70-րդ տարեդարձի կապակցությամբ կազմակերպված ընդունելության ընթացքում:
Սի Ցզինպինը վստահություն է հայտնել, որ հատուկ վարչական շրջանները հաջողությամբ կզարգանան մայրցամաքային Չինաստանի հետ համատեղ:

Си Цзиньпин пообещал сохранить высокую степень автономии Гонконга
Председатель КНР Си Цзиньпин пообещал сохранить высокую степень автономии специальных административных районов страны, Гонконга и Макао. Об этом говорится в сообщении, опубликованном во вторник на официальной странице центрального правительства Китая в социальной сети WeChat.
"Мы продолжим последовательно придерживаться принципов "одна страна - две системы", "Гонконгом управляют гонконгцы, а Макао - его жители". Мы обеспечим высокую степень их автономии, строго в соответствии с конституцией и основополагающими нормами законодательства", - заявил китайский лидер в ходе приема по случаю 70-й годовщины образования КНР.
Си Цзиньпин выразил уверенность, что специальные административные районы будут успешно развиваться совместно с материковым Китаем. "Завтра обязательно будет еще лучше, чем сегодня", - подчеркнул он.