Կատալոնիայում անկախության կողմակիցները հանրաքվեի տարեդարձին հանրահավաք են անցկացնելու
Կատալոնիայի անկախության կողմնակիցները երեքշաբթի սկսել են բողոքի ակցիաներ անցկացնել տարածաշրջանում անկախության հանրաքվեի երկրորդ տարեդարձի կապակցությամբ, որն Իսպանիայի իշխանություններն անօրինական են համարում, հայտնել է El Periodico թերթը:
Հաղորդվում է, որ մոտ 200 մարդ է հավաքվել Ժիրոնայում, թագավորության քաղաքացիական գվարդիայի շտաբի մոտ: Հանրահավաքի մասնակիցները ձվեր են նետում իրավապահների ուղղությամբ և շրջում են աղբարկղերը: Առայժմ բողոքի ակցիաների մասնակիցները ճանապարհներ չեն փակել Կատալոնիայում:
Օրվա ընթացքում ամբողջ շրջանում սպասվում են բազմաթիվ ցույցեր, ինչի կապակցությամբ ինքնավարությունում ուժեղացված է իրավապահ մարմինների աշխատակիցների ներկայությունը: Տեղական ժամանակով ժամը 19-ին (Երևանի ժամանակով 21:00-ին) Բարսելոնայի կենտրոնում նախատեսված է խոշոր ցույց:

Сторонники независимости Каталонии проводят митинги в годовщину референдума
Сторонники независимости Каталонии начали во вторник проведение акций протеста в регионе по случаю второй годовщины референдума о независимости, который власти Испании считают незаконным. Об этом сообщила газета El Periodico.
По ее информации, около 200 человек собрались у штаба гражданской гвардии королевства в Жироне. Участники митинга бросали яйца в сторону правоохранителей, взорвали петарду и опрокинули мусорные баки. Пока участники протестов не перекрывали дороги в Каталонии.
В течение дня по всему региону ожидаются многочисленные демонстрации, в связи с чем в автономии усилено присутствие сотрудников правоохранительных органов. На 19:00 по местному времени (20:00 мск) в центре Барселоны намечена крупная манифестация.