Ուղղակի պետք է ընդունել ի գիտություն ԲՀԿ դիրքորոշումը՝ ՍԴ նախագահի լիազորությունների դադարեցման վերաբերյալ. Լիլիթ Մակունց
02/10/2019 13:11
ԲՀԿ-ն չի ասում, որ կողմ կամ դեմ է քվեարկելու ՍԴ նախագահի լիազորությունները դադարեցնելու հարցին, ԱԺ-ում լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց «Իմ քայլը» խմբակցության ղեկավար Լիլիթ Մակունցն՝ անդրադառնալով Գագիկ Ծառուկյանի հայտարարությանը:
«Ուղղակի պետք է ընդունել ի գիտություն ԲՀԿ դիրքորոշումն այս հարցի առնչությամբ: ԲՀԿ-ն ոչ թե ասում է, որ դեմ կամ կողմ են քվեարկելու, այլ նախընտրում են առհասարակ չմասնակցել քվեարկությանը», - ասաց Մակունցը:
Ավելի վաղ լրագրողների հետ ճեպազրույցում Գագիկ Ծառուկյանն ասել էր, որ ՍԴ դատավորի լիազորությունները դադարեցնելու հարցը ՍԴ տիրույթում է, հետևաբար ԲՀԿ-ն որոշել է չքվեարկել նախագծին:

My Step faction to take note of Prosperous Armenia faction’s position: Lilit Makunts on faction's decision not to participate in voting
Prosperous Armenia is not saying that it will vote against or for the termination of authorities of the chairman of the Constitutional Court Hrayr Tovmasyan, head of My Step faction Lilit Makunts told the reporters today, referring to the statement made by Gagik Tsarukyan.
“It is just necessary to take note of the Prosperous Armenia faction’s position over the issue. The faction neither says that it will vote against nor for, they prefer not to participate in the voting,” Makunts said.
Speaking to reporters earlier today, Tsarukyan said the National Assembly is not the body to decide the issue of the CC chairman, it is the function of the Constitutional Court and added that their faction decided not to participate in the voting.