Ղարաբաղյան կարգավորման քաղաքական գործընթացն արգելակված  է. Լավրով
Լեռնային Ղարաբաղի կարգավորման շուրջ ստեղծված քաղաքական գործընթացն արգելակված է, դեռևս չի հաջողվում առաջ գնալ այս ուղղությամբ, հայտարարել է ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը:
«Ինչ վերաբերում է Լեռնային Ղարաբաղին, ապա վերջին շրջանում շփման գծում իրավիճակը բավականին հանգիստ է, միջադեպերը քիչ են ու ոչ շատ խոշոր: Տեղի է ունեցել զոհվածների դիերի փոխանակում, նախատեսվում է երկու կողմում պահվող անձանց փոխանակում։ Շատ դանդաղ, բայց, այնուամենայնիվ, ինչ-որ գործընթաց կա։ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները՝ Ռուսաստանը, Ֆրանսիան ու ԱՄՆ-ն սերտորեն աշխատում են։ Ինչ վերաբերում է իրավիճակին, ապա կարող եմ ասել, որ ներկայումս այն ավելի հանգիստ է, քան մեկ տարի առաջ, բայց ահա քաղաքաակն գործընթացն արգելակված է և չի հաջողվում այն հանել այդ վիճակից», - ասել է Լավրովը:
Նա ընդգծել է՝ կողմերը լուրջ հայտարարություններ են անում, որոնք չեն նպաստում քաղաքական գործընթացի համար պատշաճ մթնոլորտի ձևավորմանը։
«Շփումներ կան, բայց հակամարտության կարգավորման վերաբերյալ երկխոսությունը դեռևս չի վերականգնվել։ Բայց ես սրանում լուրջ վտանգ կամ լայնամասշտաբ գործողությունների վերսկսում չեմ տեսնում: Ռուսաստանը կանի ամեն հնարավորը դա բացառելու համար», - ասել է Լավրովը։

Политический процесс по карабахскому урегулированию заторможен - Лавров
Политический процесс по урегулированию ситуации вокруг Нагорного Карабаха заторможен, пока не удается продвинуться в этом направлении, заявил министр иностранных дел России Сергей Лавров, выступая на ежегодном заседании международного дискуссионного клуба «Валдай».
«Что касается Нагорного Карабаха, в последнее время ситуация на линии соприкосновения достаточно спокойная, инцидентов мало, и они не очень крупные. Состоялся обмен телами погибших, готовится обмен удерживаемыми лицами - в очень малом, небольшом количестве, но, тем не менее, какой-то процесс идет. Сопредседатели Минской группы ОБСЕ по Нагорному Карабаху - Россия, Франция, США - работают тесно. Что касается обстановки, я бы сказал, что она сейчас спокойнее, чем год назад, но вот политический процесс заторможен, и пока с этого тормоза сняться не получается», - сказал Лавров.
Он отметил, что стороны делают серьезные заявления, которые не помогают создавать атмосферу политического процесса.
«Контакты есть, но диалог об урегулировании пока не возобновлен. Но я не вижу здесь какой-то явной опасности, возобновления каких-то крупных действий. Россия сделает все возможное, чтобы этого не произошло», - заявил Лавров.