Մահացել է չեխ էստրադային երգիչ Կարել Գոտը
Չեխ էստրադային երգիչ Կարել Գոտը 80 տարեկանում մահացել է: Այդ մասին լրագրողներին հայտնել է  նրա պրոդյուսեր Անետա Շտոլցովան:
«Կարել Գոտը մահացել է երեքշաբթի կեսգիշերից քիչ առաջ։ Նա մահացել է մերձավորների շրջապատում», - ասել է նա։
Վերջին տարիներին արտիստը պայքարում էր օնկոլոգիական հիվանդության դեմ:
Ստեղծագործական կարիերայի ընթացքում Գոտը ձայնագրել Է ավելի քան 2 հազար երգ:
Միայն Չեխիայում թողարկվել է նրա ավելի քան 200 ալբոմ, վերջինների թվում է՝ «Ta pravа»-ն (2018 թվականի հունիս): Արտասահմանում, ընդհանուր առմամբ, վաճառվել է նրա ձայնագրություններով 30 մլն աուդիոկրիչ:
Առավել շատ վաճառված է մնում 1977 թվականին ԽՍՀՄ-ում թողարկված «Կարել Գոտ» ալբոմը (4,5 մլն օրինակ): Գոտը նկարահանվել է մոտ 30 գեղարվեստական ֆիլմում, գլխավորապես՝ կատակերգական ու երաժշտական, 20-ից ավելի ժապավեններում նա մարմնավորել է իրեն:

Умер чешский эстрадный исполнитель Карел Готт
Чешский эстрадный исполнитель Карел Готт умер в возрасте 80 лет. Об этом журналистам сообщила его продюсер Анета Штолцова.
"Карел Готт скончался во вторник незадолго до полуночи, - сказала она. - Он умер в кругу близких, находясь с семьей".
В последние годы артист боролся с онкологическим заболеванием.
В течение творческой карьеры он записал более 2 тыс. песен. Только в Чехии выпущено свыше 200 его альбомов, в числе последних - Ta pravа (июнь 2018 года) . За рубежом в общей сложности было продано 30 млн аудионосителей с его записями. Самым продаваемым остается альбом "Карел Готт", вышедший в СССР в 1977 году (4,5 млн экземпляров).
Готт снялся примерно в 30 художественных фильмах, главным образом комедийных и музыкальных, в более 20 лентах сыграл самого себя.