Անընդունելի ենք համարում Ադրբեջանի անկարողությունը. ՀՀ ԱԳՆ
ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության մամուլի խոսնակ Աննա Նաղդալյանն արձագանքել է ՌԴ ԱԳ նախարարի հայտարարությանը. վերջինս ասել էր, թե ԼՂ հակամարտության մասին որոշ հայտարարությունները, մասնավորապես՝ «Արցախը Հայաստան է և վերջ», «չեն նպաստում քաղաքական գործընթացի վերականգնման համար համապատասխան մթնոլորտի ձևավորմանը»:
«Հայաստանը եղել և մնում է աջակից ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության ձևաչափին, որի անաչառ և անկողմնակալ միջնորդությունը խաղաղ կարգավորման, այս հարցում համանախագահ երկրների միջև միասնության պահպանման գրավականն է: Միևնույն ժամանակ կարևոր ենք համարում, որ միջնորդներից յուրաքանչյուրը խուսափի ընտրովի և միակողմանի բնույթ կրող գնահատականներից», - ասել է ԱԳՆ խոսնկաը։
Աննա Նաղդալյանը նշել է, որ հայկական կողմի դիրքորոշումը հստակորեն արտահայտված է ՀՀ վարչապետի բոլոր ելույթներում, ներառյալ՝ սեպտեմբերի 24-ին ՄԱԿ ամբիոնից հնչեցված խոսքում, որը վերահաստատել է խաղաղության և փոխզիջման հասնելու Հայաստանի առաջարկած բանաձևը:
«Այդ առումով անընդունելի ենք համարում Ադրբեջանի անկարողությունը հրապարակայնորեն արտահայտվել խաղաղ կարգավորման այնպիսի լուծումների մասին, որոնք ընդունելի կլինեն Հայաստանի, Արցախի և Ադրբեջանի ժողովուրդների համար: Ադրբեջանի կողմից բանակցությունների արդյունքները միակողմանիորեն կանխորոշող պնդումներմ առ այն, որ հիմնախնդիրը պետք է կարգավորվի «բացառապես Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության շրջանակներում», չի նպաստում խաղաղ գործընթացի առաջմղման համար համապատասխան մթնոլորտի ձևավորմանը», - ընդգծել է Ա. Նաղդալյանը։
Անդրադառնալով ՌԴ ԱԳ նախարարի մեկ այլ հայտարարությանը, որում նա խոսել էր դիակների փոխանակման, ինչպես նաև փոքրաթիվ քանակությամբ կալանքի մեջ գտնվող անձանց փոխանակման մասին՝ ՀՀ ԱԳՆ խոսնակը նշել է. «Դիակների փոխանակում տեղի չի ունեցել, այլ արցախյան կողմը, որպես մարդասիրական քայլ, թույլ է տվել Ադրբեջանի ԶՈՒ ծառայողի դիակի տարհանում:
Պետք է հստակ ամրագրենք, որ Հայաստանը կողմերի տարածքում կալանքի մեջ գտնվողների փոխանակում չի դիտարկում, այլ հանդես է գալիս հումանիտար իրավունքի շրջանակներում յուրաքանչյուր առանձին դեպքի հասցեագրման դիրքերից»։

Armenia Foreign Ministry spokesperson responded to the statement of the Russian foreign minister Sergey Lavrov that “some statements about Nagorno Karabakh conflict and particularly “Artsakh is Armenia and that’s it” do not contribute to the formation of corresponding atmosphere for restoring the political process.”
“Armenia was and is committed to the OSCE Minsk Group co-chairmanship format the impartial and unbiased mediation of which is the guarantee for peaceful settlement of the conflict and unity of co-chairing countries. At the same time, we consider it important for each of the mediators to avoid giving selective and unilateral assessments,” the MFA spokesperson stated.
She noted that Armenia’s position is clearly expressed in all the speeches of the Armenian prime minister, including in the one voiced on September 24 from the UN chair in which the prime minister reaffirmed Armenia’s proposed formula of peace and mutual concessions.
“In this regard we consider inadmissible Azerbaijan’s inability to publicly speak about the peaceful settlement solutions which will be acceptable for the peoples of Armenia, Artsakh and Azerbaijan,” she said, adding that Azerbaijani claims about the settlement of the issue “in the frameworks of exclusively Azerbaijani territorial integrity” do not contribute to the formation of corresponding atmosphere for progress in the peace process.
Referring to Lavrov’s other statement about the exchange of corpses and exchange of arrestees, Naghdalyan said, “There was no exchange of corpses, the Artsakh side, as a humanitarian step, allowed to take the body of Azerbaijani serviceman. It is necessary to clearly register that Armenia is not viewing exchange of those arrested in the territories of two sides but comes up from the position of addressing individual case in the sidelines of humanitarian right.”