Իրաքի բանակն ընդունել է ուժի գերազանցումը Բաղդադում ցուցարարներին ցրելիս
Իրաքի բանակը երկուշաբթի ընդունել Է Բաղդադի՝ առավելապես շիաներով բնակեցված Մադինաթ-Սադրի շրջանում ուժի վերազանցման փաստը, ասված է զինված ուժերի հրապարակված հայտարարության մեջ:
Գիշերը զինծառայողների ու ոստիկանների հետ բողոքողների բախումների ընթացքում Մադինաթ-Սադրի շրջանում զոհվել է առնվազն 13 մարդ: Արյունահեղ բախումներից հետո բանակային բոլոր ստորաբաժանումներին հրաման է տրվել հետ քաշվել այդ շրջանից, այսուհետև այնտեղ անվտանգությունն ապահովելու է միայն ոստիկանությունը:
Չարաշահում թույլ տված սպաների նկատմամբ հետաքննություն է սկսվել:
Ինչպես հայտնել է իրաքյան հեռուստատեսությունը, Իրաքի վարչապետ Ադել Աբդել Մահդին ԱՄՆ-ի պետքարտուղար Մայքլ Փոմպեոյի հետ կայացած հեռախոսազրույցի ընթացքում հայտարարել է երկրում կայունության վերականգնման մասին:
Մահդիի խոսքով՝ «կառավարությունը բարեփոխումների և քաղաքացիների պահանջների բավարարմանն ուղղված միջոցառումների փաթեթ Է առաջադրել»:

Армия Ирака признала чрезмерное употребление силы при разгоне демонстрантов в Багдаде
Армия Ирака признала в понедельник факт чрезмерного употребления силы при разгоне демонстрантов в населенном преимущественно шиитами районе Багдада Мадинат-Садр. Об этом говорится в обнародованном заявлении вооруженных сил, передает телеканал Al Arabiya.
Ночью в столкновениях протестующих с военнослужащими и полицейскими в районе Мадинат-Садр погибли не менее 13 человек. После кровопролитных столкновений всем армейским подразделениям был дан приказ отойти из этого района, безопасность там отныне будет обеспечивать только полиция. В отношении офицеров, допустивших злоупотребление, инициировано расследование.
Тем временем, как сообщило иракское телевидение, премьер-министр Ирака Адель Абдель Махди в телефонном разговоре с госсекретарем США Майклом Помпео заявил о восстановлении стабильности в стране.  По словам Махди, "правительство выдвинуло пакет реформ и мер, нацеленных на удовлетворение требований граждан".