Տեխնոլոգիական հեղափոխությունը թույլ կտա, որ Հայաստանը դառնա տեխնոլոգիական նորարական կենտրոններից մեկն աշխարհում. Նիկոլ Փաշինյան
07/10/2019 10:31
Տեխնոլոգիական հեղափոխությունը թույլ կտա Հայաստանը դարձնել տեխնոլոգիական ժամանակակից կենտրոններից մեկը, WCIT-2019 համաժողովի բացմանն ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Գտնվում ենք տնտեսական հեղափոխության շրջափուլում, որը տեղի է ունենում ապակենտրոնացման շնորհիվ։ Մեր երկրի տնտեսությունը տպավորիչ աճ է գրանցում, այս պահին ունենք 7 տոկոս տնտեսական աճ», - ասաց Փաշինյանը՝  հույս հայտնելով, որ այս ամենին կհաջորդի տեխնոլոգիական հեղափոխությունը, ինչն էլ, նրա խոսքով, կհանգեցնի նրան, որպեսզի Հայաստանը դառնա տեխնոլոգիական նորարական կենտրոններից մեկը։
Փաշինյանն ընդգծեց, որ նոր ստեղծվող տեխնոլոգիական ընկերությունների համար  հարկային արտոնություններ են նախատեսվել։
«Դրանք մինչև 2023 թվականը ազատված են շահութահարկից և վճարում են ընդամենը 10 տոկոս եկամտային հարկ», - ասաց վարչապետը։
Նշենք, որ համաժողովի շրջանակում Երևանը 70 երկրից ավելի քան 2500 առաջնորդի, մտավորականների, քաղաքական գործիչների և ձեռնարկատերերի է հյուրընկալել՝ քննարկելու տեխնոլոգիաների ոլորտի ամենաարդիական քաղաքական, էթիկական, տնտեսական և սոցիալական հարցերը։

Технологическая революция позволит Армении стать одним из технологических инновационных центров – Никол Пашинян
Технологическая революция позволит превратить Армению в один из современных технологических центров, заявил сегодня премьер-министр Армении Никол Пашинян на открытии 23-го Всемирного конгресса по информационным технологиям (WCIT-2019) в Ереване.
«Мы находимся на этапе экономической революции, которая происходит благодаря децентрализации. Экономика наше страны фиксирует впечатляющий рост, сейчас мы имеем 7% экономический рост», - сказал Н.Пашинян, выразив надежду, что за этим последует технологическая революция, что, по его словам, приведет к тому, что Армения станет одним из технологических инновационных центров.
Никол Пашинян подчеркнул, что для новых технологических компаний предусмотрены налоговые льготы.
«Эти компании до 2023 года освобождены от налога на прибыль и платят только 10% подоходный налог», - сказал премьер-министр.
Отметим, что в рамках WCIT-2019 в Армению приехали более 2500 лидеров, новаторы, политики, исследователи, представители искусства и звезды шоу-бизнеса из 70 стран, чтобы обсудить самые актуальные политические, этические, экономические и социальные вопросов технологической сферы.