Ղրղզստանում շմոլ գազի թունավորման հետևանքով 6 հանքափոր է մահացել
Ղրղզստանի հարավում շմոլ գազի թունավորման հետևանքով 6 հանքափոր է մահացել, РИА Новости-ին երկուշաբթի հայտնել են արտակարգ իրավիճակների նախարարությունից:
«Վեց հանքափոր է զոհվել է Ղրղզստանի Բաթկենական շրջանի երկու հանքավայրում», - ասվում է ԱԻՆ-ի հաղորդագրության մեջ:
Մամուլի ծառայության հաղորդմամբ, առաջին դեպքը տեղի է ունեցել Աբդուհաքար-Քենի հանքավայրում, որտեղ հոկտեմբերի 5-ին երեք հետախուզվողներ թունավորել են շմոլ գազից: Վիրավորներին տեղափոխել են հիվանդանոց, սակայն բժիշկները չեն կարողացել փրկել նրանց կյանքը: Եվս երեք տղամարդ մահացել է հոկտեմբերի 6-ին Կիզիլ-Կիե քաղաքում գազի թունավորումից: Նրանք ինքնուրույն ածուխ էին փորում հանքերից մեկում: Փրկարարները հանել են դիներն ու հանձնել բժիշկներին:

В Киргизии шесть шахтеров погибли, отравившись угарным газом
Шесть шахтеров погибли за выходные на юге Киргизии, отравившись угарным газом, сообщили РИА Новости в понедельник в пресс-службе министерства чрезвычайный ситуаций.
"Шесть шахтеров погибли на двух шахтах в Баткенской области Киргизии", - сказали в МЧС.
По данным пресс-службы, первый случай произошел на шахте "Абдухакар-Кен", там 5 октября отравились угарным газом трое старателей. Пострадавших доставили в больницу, но врачи не смогли их спасти. Еще трое мужчин погибли от отравления газом 6 октября в городе Кызыл-Кие. Они самостоятельно копали уголь на одной из шахт. Спасатели извлекли тела и передали их врачам.