«Հայելի» ակումբի մասնագիտական օրինական գործունեությանը խոչընդոտելու համար 4 անձ ներգրավվել է որպես կասկածյալ
08/10/2019 12:58
ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչական վարչության Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների քննչական բաժնում՝ քննություն է տարվում՝ պարզելու «Հայելի» ակումբի մասնագիտական օրինական գործունեությանը խոչընդոտելու դեպքի հանգամանքները:
2019թ. հոկտեմբերի 5-ին համացանցում տեսանյութ է տեղադրվել, որտեղ մի խումբ անձինք ձվերով հարվածել են «Հայելի» ակումբի պատին, փակցրել պաստառներ և հայտնել, որ չեն թույլատրելու լրատվական կայքի աշխատանքը՝ կապված «hayeli.am» լրատվական կայքում հրապարակված «Ալիևի ուշացած, բայց ուժգին պատասխանը Փաշինյանին՝ Պուտինի մոտից» վերտառությամբ հոդվածի հետ:
Դեպքի առթիվ ոստիկանության կենտրոնական բաժնում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 164-րդ հոդվածի 1-ին մասով, որը նախաքննություն կատարելու համար ուղարկվել է ՔԿ ԵՔՔՎ Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների քննչական բաժին և ընդունվել վարույթ:
Վերը նշված 4 երիտասարդները քրեական գործով ներգրավվել են որպես կասկածյալ, նրանց նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել ստորագրություն չհեռանալու մասին:
Կատարվում են անհրաժեշտ քննչական և դատավարական այլ գործողություններ՝ դեպքի հանգամանքների լրիվ, օբյեկտիվ և բազմակողմանի քննությունն ապահովելու ուղղությամբ:

За воспрепятствование законной профессиональной деятельности пресс-клуба «Айели» четверо лиц привлечены в качестве подозреваемых
08/10/2019 13:41
Следственным отделом по административным районам Кентрон и Норк-Мараш следственного управления СК Армении по Еревану проводится расследование для выяснения обстоятельств воспрепятствования законной профессиональной деятельности пресс-клуба «Айели».
5 октября 2019 года в сети был опубликован видеоматериал, на котором группа лиц забивала яйцами стену пресс-клуба «Айели» и обклеивала плакатами двери, требуя закрыть СМИ в связи с опубликованной на сайте «hayeli.am» статьей под заголовком «Запоздалый, но мощный ответ Алиева Пашиняну».
По факту в центральном отделении полиции возбуждено уголовное дело по части 1 статьи 164 Уголовного кодекса Армении, которое было направлено в следственный отдел по административным районам Кентрон и Норк-Мараш СК Армении и принято к производству.
Вышеуказанные четверо лиц привлечены в рамках уголовного дела в качестве подозреваемых, в их отношении в качестве меры пресечения избрана подписка о невыезде.
Проводятся необходимые следственные и процессуальные действия для обеспечения полного, объективного и многостороннего расследования обстоятельств инцидента.