Ինչո՞ւ է փակ զինծառայողների ապահովագրության հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի նիստը
«Վաղը` հոկտեմբերի 9-ին, տեղի է ունենալու զինծառայողների ապահովագրության հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի հերթական նիստը, որը պետք է կայանար սեպտեմբերին: Ի դեպ, նախորդ նիստը ևս չի կայացել. էլեկտրոնային տարբերակով «հաղորդակցվել» են միմյանց հետ, ինչն անընդունելի է եղել հիմնադրամի որոշ անդամների համար: Վաղվա փակ նիստի օրակարգում լսվելու է տնօրեն Վարուժան Ավետիքյանի հաշվետվությունը:
Մեզ ասացին, որ այս անգամ ևս անհամապատասխանություններ կան վարչապետի ներկայացրած ու տնօրենի հաշվետվության մեջ առկա թվերի միջև։ «Վարչապետն օգոստոսի 14-ին իր ֆեյսբուքյան էջում հայտարարել է, որ, նախորդ տարվա համեմատ, այս տարվա 6 ամսվա կտրվածքով 347 մլն դրամ ավել է մուտքագրվել: Իրականում եղել է 27 միլիոն դրամ: Վարչապետը հայտարարել է, որ Հայաստանում 606 հազար աշխատող կա գրանցված, իրականում, ցայս ամենալավագույն ցուցանիշը (ըստ տնօրենի հաշվետվության) լավագույն ամսում 549 հազար է եղել, վատագույն ամսում՝ 403։
Թվային այս անհամապատասխանությունները կա՛մ մանիպուլյացիոն մոտեցումների արդյունք են, կա՛մ` յուրացման։ Արդյունքում հիմնադրամը տարեկան 600-700 միլիոն դրամ պակաս է հավաքագրում։ Թերևս դա է պատճառը, որ նիստերը փակ են ընթանում կամ չեն ընթանում»,- ասաց հիմնադրամին մոտ կանգնած մեր աղբյուրը»:

«Грапарак»: Почему заседания Совета попечителей Фонда страхования военнослужащих проводятся в закрытом режиме
08/10/2019 11:40
Газета «Грапарак» пишет, что 9 октября состоится очередное заседание совета попечителей Фонда страхования военнослужащих, которое должно было пройти еще в сентябре. Кстати, прошлое заседание также не состоялось, в электронной форме «переписались» друг с другом, что для некоторых членов фонда было неприемлемо. На завтрашнем закрытом заседании будет заслушан отчет директора фонда Варужана Аветикяна.
Как стало известно изданию, в этот раз также есть несоответствия между представленными премьер министром цифрами и цифрами в отчете директора фонда.
«Премьер-министр 14 августа сообщил на своей странице в Facebook, что по сравнению с прошлым годом, за шесть месяцев этого года в фонд поступило на 347 млн. драмов больше. В действительности цифра составляет 27 млн. драмов. Премьер-министр заявил, что в Армении есть 606 тысяч зарегистрированных работников, а в действительности, за прошедший период наилучший показатель (согласно отчету директора) в наилучшем месяце составлял 549, в худшем месяце – 403.
Эти цифровые несоответствия являются либо результатом манипуляционных подходов, либо присвоений. В результате фонд ежегодно собирает на 600-700 млн. драмов меньше. Пожалуй, в этом причина того, что заседания Совета попечителей проводятся в закрытом режиме или вовсе не проводятся», - сказал источник, близкий к Фонду страхования военнослужащих.