Թրամփը սպառնացել է ոչնչացնել Թուրքիայի տնտեսությունը
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը սպառնացել է «ոչնչացնել Թուրքիայի տնտեսությունը», եթե Անկարան, նրա կարծիքով, դուրս գա թույլատրրելի սահմաններից:
«Ինչպես ես հաստատապես ասել էի նախկինում, հիմա ևս կկրկնեմ, եթե Թուրքիան ինչ-որ բան անի, որ, իմ մեծ անսպառ իմաստության համաձայն, կանցնի սահմաններ, ես ամբողջովին կկործանեմ Թուրքիայի տնտեսությունը, ինչպես դա արդեն արել եմ նախկինում», - գրել է Թրամփը Twitter- ի իր էջում:
Թրամփի սպառնալիքը Թուրքիայի տնտեսությանը հնչել է այն բանից հետո, երբ Թուրքիայի առաջնորդ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հայտարարել է, որ Անկարան պատրաստ է ինքնուրույն ռազմական գործողություն անցկացնել Սիրիայի հյուսիսարևելյան սահմանի մոտ, որտեղ Թուրքիան և ԱՄՆ-ը ի սկզբանե պայմանավորվել են ստեղծել անվտանգության գոտի:

Трамп пригрозил уничтожить экономику Турции
Президент США Дональд Трамп пригрозил "разрушить экономику Турции", если Анкара, по его мнению, выйдет за рамки дозволенного.
"Как я твердо заявлял раньше, и сейчас лишь повторю, если Турция сделает что-либо, что, в соответствии с моей великой непревзойденной мудростью, будет переходить границы, я полностью уничтожу и разрушу экономику Турции, как уже делал это раньше", — написал Трамп в своем Twitter-аккаунте.
Угроза Трампа воздействовать на турецкую экономику прозвучала после того, как глава Турции Реджеп Тайип Эрдоган заявил, что Анкара готова самостоятельно провести военную операцию около своей границы на северо-востоке Сирии, где Турция и США изначально договорились создать зону безопасности.