Ճապոնիայում ամռան ընթացքում շոգերից տուժել է ավելի քան 70 հազար մարդ
Ճապոնիայում ավելի քան 70 հազար մարդ է հոսպիտալացվել ջերմային հարվածի ախտանիշներով, նրանցից 126-ը մահացել է, հայտնում է Kyodo գործակալությունը հղում անելով երկրի գլխավոր հրդեհային վարչությանը, որը պատասխանատու է Ճապոնիայում փրկարարական և շտապօգնության ծառայության համար:
Ընդհանուր առմամբ, մայիսի առաջին շաբաթից մինչև հոկտեմբերի առաջին շաբաթ ընկած ժամանակահատվածում 71452 մարդ  տուժել  և հոսպիտալացվել է:
Սա երկրորդ ամենամեծ ցուցանիշն է անցած տարվա պատմական ռեկորդից հետո, երբ 95 հազար մարդ էր հոսպիտալացվել:
Դրա պատճառը ոչ միայն ավանդաբար շոգ ամառն էր, հատկապես  օգոստոսը, այլև այն փաստը, որ այս տարի շոգ եղանակը գրեթե ամբողջ երկրում մնաց ել էր մինչև սեպտեմբերի վերջ:

Более 70 тысяч человек пострадали от жары в летний период в Японии
Более 70 тысяч человек были госпитализированы в Японии с симптомами теплового удара из-за жары, 126 из них погибли, сообщило агентство Киодо со ссылкой на главное пожарное управление страны, в сферу компетенции которого в Японии входят функции службы спасения и скорой помощи.
Всего от жары пострадали и были госпитализированы 71 тысяча 452 человека в период с первой недели мая по первую неделю октября.
Это второй по величине показатель после исторического рекорда прошлого года, когда в больницы были направлены 95 тысяч человек.
Причиной этого стало не только традиционно жаркое лето, особенно август, но и то, что в этом году жаркая погода почти на всей территории страны держалась до конца сентября.