Զինված ուժերում փորձարկվել են հակատանկային ու հակաօդային պաշտպանության նոր զինատեսակներ. ԳՇ պետ
Հայկական Զինված ուժերում անցկացված լայնամասշտաբ զորավարժությունների ընթացքում փորձարկվել են նաև նոր զինատեսակներ, այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց ՀՀ ԶՈւ Գլխավոր շտաբի պետ Արտակ Դավթյանը։
«Չնշելով անվանումները՝ կասեմ, որ հիմնականում դրանք վերաբերում են հակաօդային և հակատանկային պաշտպանությանը», - ասաց ԳՇ պետը՝ մանրամասնելով.
«Մասնավորապես, հակաօդային պաշտպանության առումով մենք ավելացրել ենք հնարավորությունները՝ հեռավորություն, բարձրություն և ավելի փոքր արտացոլող մակերեսներով սարքերը խոցելու վերաբերյալ։ Որոշակի զինատեսակներ նաև արդիականացվել են, որի ապացույցը եղավ Պաշտպանության բանակի կողմից անօդաչու թռչող սարքի խոցումը։ Կարող է շատ փոքր մակերես ուներ տվյալ անօդաչու թռչող սարքը և նախկինում չէր հաջողվել ՊԲ-ին նման խնդիրներ կատարել, դա նույնպես արդիականացման արդյունք էր»։
Անդրադառնալով հակատանկային միջոցներին՝ Արտակ Դավթյանն ասաց.
«Հակատանկային միջոցների մասով կարող եմ ասել, որ մեծացել է հեռահարությունը։ Մոտավորապես, մեր ունեցած միջոցներից՝ երկու անգամ, և որոշակի աշխատանքներ են տարվել, որպեսզի հակատանկային միջոցներ անմիջապես կիրառող անձնակազմի անվտանգությունն ու կենսունակությունը մարտի դաշտում ավելի մեծանա»։
ԳՇ պետն ընդգծեց, որ զորավարժությունների ընթացքում իր համար հատկապես ուրախալի էր Պաշտպանության բանակում խոշոր տրամաչափի հեռահար համազարկային կրակային միջոցների՝ «Սմերչ»-երի, ներդաշնակ կիրառումը։
«Ինչ վերաբերում է նոր միջոցների ձեռքբերմանը՝ մենք հիմա էլ ձեռք ենք բերում և ընթացիկ կլինեն, հիմնականում մենք փորձում ենք ձեռք բերել այն սպառազինությունը, ռազմական տեխնիկան, որը պահանջում է քիչ անձնակազմով լավ ուսուցված անձնակազմով, արդյունավետ խնդիրների կատարում», - ասաց ԶՈւ Գլխավոր շտաբի պետը։

During wide-scale military drills in the Armenian Armed Forces new weapons were tested, head of Chief Staff of Armenia’s Armed Forces Artak Davtyan told the reporters on Tuesday.
“Not mentioning their exact names I will just say that they relate to anti-air and anti-tank defense,” Davtyan said.
“In particular we have raised the opportunities of anti-air defense, regarding the distance, height of reach. Some types of weapons were upgraded and the downing of the UAV by the Defense Army is proof of it,” he said, adding that currently the Armenian armed forces manage to hit UAV’s with very small surface which he said is the result of the upgrading.
Referring to the anti-tank weapons, Davtyan said the distance has been raised for about twice and works were carried out to ensure better safety and viability of the people there.
Davtyan also voiced happiness over long-range Smerches’ harmonized application by the defense army during the drills.
“As to acquisition of new measures, we are doing it as well, we are mainly trying to acquire weaponry which demands effective usage with smaller staff,” he said.