Կաթվածահար եղած ֆրանսիացին խելացի էկզոկմախքով անցել է ավելի քան 100 մետր (Տեսանյութ)
Էդմոն Սաֆրայի հետազոտական կենտրոնի և Գրենբոլի անվան համալսարանի գիտնականներն ամբողջությամբ կաթվածահար եղած տղամարդու վրա փորձարկել են խելացի էկզոկմախք: Սարքը միացվել է Լիոնի 28-ամյա բնակչի ուղեղին:
2017 թվականին նրան հատուկ իմպլանտ են կցել, որը հաշվում է ուղեղի ակտիվությունը և դա վերափոխում շարժի ազդանշանի:
Երկու տարվա ընթացքում նա փորձում էր մտովի կառավարել էկզոկմախքը վիրտտուալ իրականության միջոցով: 2019 թվականի հուլիսին ծրագիրը սկսել է կատարել տղամարդու հրահանգները, և նա կարողացել է ինքնուրույն կառավարել սարքը:

Парализованный француз прошёл более 100 метров благодаря умному экзоскелету (Видео)
Группа учёных из исследовательского центра Эдмонда Сафры и университета Гренобля провела испытания умного экзоскелета на полностью парализованном мужчине. Устройство подключено напрямую к мозгу 28-летнего жителя Лиона.
В 2017 году ему вживили специальные импланты, которые считывают мозговую активность и преобразовывают её в сигналы к движению. В течение двух лет он настраивал мысленное управление экзоскелетом с помощью виртуальной реальности.
К июлю 2019 года программа научилась распознавать команды мужчины, и он смог самостоятельно приводить устройство в движение.