![Սերգեյ Սմբատյանը հոկտեմբերի 14-ին կղեկավարի «Լա Սկալա»-ի կամերային նվագախումբը](https://www.aysor.am/news_images/539/1615680_1/lascala.thumb.jpg)
Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանը հոկտեմբերի 14-ին ելույթ կունենա համաշխարհային օպերային կենտրոններից մեկում՝ Միլանի «Լա Սկալա» թատրոնում (Teatro alla Scala)՝ ղեկավարելով «Լա Սկալա»-ի կամերային նվագախումբը։
Համերգային ծրագրում ընդգրկված են ինչպես դասական, այնպես էլ ժամանակակից կոմպոզիտորների՝ Էդվարդ Գրիգի, Մաքս Բրուխի, Քշիշտոֆ Պենդերեցկու, Վախթանգ Կախիձեի ստեղծագործություններից։ Որպես մենակատարներ հանդես կգան ջութակահար Սիմոնիդե Բրոկոնին և դաշնակահար-կոմպոզիտոր Վախթանգ Կախիձեն։
Նշենք, որ դասական երաժշտության լավագույն բեմերից մեկը՝ «Լա Սկալա»-ն, հիմնվել է 1778 թվականին։ Տարբեր ժամանակներում թատրոնի գլխավոր դիրիժորներ են եղել Արտուրո Տոսկանինին, Կլադիո Աբադոն, Ռիկարդո Մուտին և աշխարհահռչակ այլ դիրիժորներ։

Сергей Смбатян выступит 14 октября на сцене La Scala
Художественный руководитель и главный дирижер Государственного симфонического оркестра Армении Сергей Смбатян 14-го октября выступит в одном из мировых оперных центров – в миланском театре «Ла Скала» (Teatro alla Scala), сообщает пресс-служба Государственного симфонического оркестра.
Согласно информации, Сергей Смбатян будет руководить камерным оркестром «Ла Скалы».
В программу концерта вошли произведения как классиков, так и современных композиторов – Эдварда Грига, Макса Бруха, Кшиштофа Пендерецкого, Вахтанга Кахидзе. В качестве солистов выступят Симониде Брокони (скрипка) и пианист-композитор Вахтанг Кахидзе.
Одна из лучших сцен классической музыки – «Ла Скала» была основана в 1778 году. В различные периоды главными дирижерами театра были Артуро Тосканини, Клаудио Аббадо, Рикардо Мути и другие всемирно известные дирижеры.