Պետք է աշխատենք, որպեսզի Հայաստան այցելեն նաև հանրապետական կոնգրեսականներ. քաղաքագետ
Ափսոսանքով պետք  է արձանագրել, որ վերջին տարիներին առավելապես խորանում են Հայաստանի Հանրապետության և Միացյալ Նահանգների դեմոկրատական կուսակցության միջև հարաբերությունները։ Դրանք, իհարկե, երկկողմ հարաբերությունների զարգացման տեսանկյունից շատ կարևոր են, սակայն բավարար չեն, մանավանդ, եթե հաշվի առնենք, որ Միացյալ Նահանգների ղեկավարությունն այսօր հանրապետական է, նախագահ Դոնալդ Թրամփը՝ նույնպես, Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում այս մասին ասաց Միջազգային իրավունքի և միջազգային հարաբերությունների մասնագետ, քաղաքագետ Սուրեն Սարգսյանը՝ անդրադառնալով ամերիկացի կոնգրեսականներ Ջեքի Սփիրի, Ջուդի Չունի և Ֆրանք Փալոնի՝ Լեռնային Ղարաբաղ կատարած այցին։
«Ամերիկյան Սենատի տեղերի մեծամասնությունը ևս հանրապետականներին է պատկանում։ Իհարկե, լավ է, երբ մեր ամերիկացի բարեկամները գալիս են Հայաստան, այնուհետև այցելում Արցախ։ Սակայն պետք է աշխատենք այն ուղղությամբ, որպեսզի Հայաստան այցելեն նաև հանրապետական կոնգրեսականներ։ Նրանցից մի քանիսը մեր երկիր այցելեցին մի քանի ամիս առաջ, բայց այդ այցելության կազմակերպիչը Հայաստանը չէր, նախաձեռնությունը հենց հանրապետական կոնգրեսականներինն էր»,- հիշեցրեց քաղաքագետը։
Սուրեն Սարգսյանի խոսքով՝ որքան Հայաստանի ներկայացուցիչները եղել են Միացյալ նահանգներում, առավելապես հանդիպել և շփվել են դեմոկրատների հետ՝ մեկ-երկու բացառությամբ։
«Կարծում եմ՝ հանրապետականների հետ ևս պետք է ակտիվ աշխատել՝ հաշվի առնելով Թրամփի հետ շփումների տրամաբանությունը։ Չպետք է մոռանալ՝ որոշ դեմոկրատներ ԱՄՆ նախագահի թշնամիներն են։ Սրանից պետք է համապատասխան հետևություններ անել և որոշակի զգուշավորություն ցուցաբերել»,- ամփոփեց միջազգային իրավունքի մասնագետը։

Нужно работать над тем, чтобы Армению посещали также конгрессмены-республиканцы – политолог
С сожалением нужно констатировать, что в последние годы преимущественно углубляются отношения между Арменией и Демократической партией Соединенных Штатов. Они, конечно, очень важны с точки зрения развития двусторонних отношений, однако недостаточны, особенно если учесть, что сегодня у власти в США находится Республиканская партия, президент Дональд Трамп тоже республиканец. Об этом заявил в беседе с корреспондентом Aysor.am эксперт по международному праву и международным отношениям, политолог Сурен Саркисян, касаясь визита в Нагорный Карабах американских конгрессменов Джеки Спир, Джуди Чу и Фрэнка Палоуна.
«Большинство мест в Сенате США также принадлежит республиканцам. Конечно, хорошо, когда наши американские друзья приезжают в Армению, затем посещают Арцах. Однако мы должны работать в том направлении, чтобы Армению посещали также конгрессмены-республиканцы. Некоторые из них посетили нашу страну несколько месяцев назад, но организатором этого визита была не Армения, инициатива исходила именно от конгрессменов-республиканцев», - сказал политолог.
По словам Сурена Саркисяна, представители Армении во время всех визитов в США встречались и общались преимущественно с демократами, за исключением одного-двух.
«На мой взгляд, с республиканцами тоже нужно активно работать, учитывая логику общения с Трампом. Не нужно забывать о том, что демократы противники президента США. Из этого нужно делать соответствующие выводы и проявлять определенную осторожность», - заявил эксперт по международному праву.