Իրականում Ադրբեջանը ձևացնում է, թե բանակցում է. ՀՀ փոխարտգործնախարար
Իրականում բանակցային գործընթացում մենք մեկ արդյունք ունենք՝ դա 1994 թվականի ռազմական գործողությունների և կրակի դադարցման մասին համաձայանգիրն էր, Ստեփանակերտում ընթացող Արցախի բարեկամների համաժողովի ժամանակ այսօր ասաց ՀՀ փոխարտգործնախարար Շավարշ Քոչարյանը։
«Կա փաստաթուղթ, որով այն ժամանակ Ադրբեջանի նախագահ Հեյդար Ալիևը լիազորել է իրենց խորհրդարանի փոխխոսնակին ԼՂՀ համապատասխան պաշտոնյայի հետ հանդիպել և նախապատրաստել երկու երկրների առաջին դեմքերի հանդիպումը։ Ի՞նչն է էական այդ փաստաթղթում. այն ռուսերենով է կազմված, և երբ խոսքը գնում է Արցախի մասին, օգտագործվել է «НКР» հապավումը, որը նշանակում է Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետություն։ Դրա տակ Հեյդար Ալիևի ստորագրությունն է։ Այսինքն՝ մենք կարող ենք արձանագրել, որ առնվազն Ադրբեջանն ընդունել է Արցախը՝ որպես հակամարտության կողմ, տարբեր մակարդակներով բանակցել նրա հետ», - հիշեցրեց ՀՀ փոխարտգործնախարարը։
Նրա խոսքով՝ այժմ, քանի դեռ Ադրբեջանը խուսափում է Արցախի հետ ուղիղ բանակցություններից, ավելին՝ ձևացնում, որ այդպիսի սուբյեկտ չկա, ուրեմն որևէ առաջընթաց բանակցություններում չի ցանկանում։
«Առանց Արցախի բանակցություններոըկ որևէ առաջընթաց անհնարին է։ Որևէ մեկը լիազորված չէ խոսել Արցախի փոխարեն։ Իրականում Ադրբեջանը ձևացնում է, թե բանակցում է, և բանակցությունների քողի տակ իրականացնում է քարոզչական պատերազմ՝ ապացուցելու միջազգային հանրությանը, որ իրականում այստեղ ոչ թե ինքնորոշման իրավունք է, այլ ընդամենը՝ տարածքային վեճ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև», - շեշտեց բանախոսը։
Վերջում Շավարշ Քոչարյանը հիշեցրեց, որ ի պատասխան Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի՝ Ադրբեջանի կողմից տեղի ունեցան բարբարոսական գործողություններ՝ Սումգայիթի, Բաքվի ջարդեր, քնած հայ սպայի կացնահարում, Ապրիլյան պատերազմ։
«Ընդամենը 4 օրում Ադրբեջանն այնպիսի բարբարոսություններ իրականացրեց, որոնքլիովին բնորոշ էին ամենածայրահեղ ահաբեկչական խմբավորումներին»,- ասաց նա։

В действительности Азербайджан делает вид, что ведет переговоры – Шаварш Кочарян
В действительности в переговорном процессе у нас есть один результат – это соглашение о прекращении огня 1994 года, заявил сегодня заместитель министра иностранных дел Армении Шаварш Кочарян на международном Форуме друзей Арцаха «Сотрудничество во имя справедливости и мира» в Степанакерте.
«Есть документ, согласно которому тогдашний президент Азербайджана Гейдар Алиев уполномочил вице-спикера их парламента встретиться с должностным лицом Арцаха и подготовить встречу первых лиц двух стран. Что важно в этом документе: он составлен на русском языке и, когда речь идет об Арцахе, в нем используется аббревиатура «НКР», которая означает – Нагорно-Карабахская Республика. Под ним подпись Гейдара Алиева. То есть, мы можем констатировать, что Азербайджан признал Арцах как сторону переговоров и вел с ним переговоры на разных уровнях», - напомнил заместитель министра иностранных дел Армении.
По его словам, сейчас, когда Азербайджан избегает прямых переговоров, и более того,  делает вид, что такого субъекта как Арцах нет, значит, не желает какого-либо прогресса в переговорах.
«Без Арцаха какой-либо прогресс в переговорах невозможен. Никто не уполномочен  говорить вместо Арцаха. В действительности Азербайджан делает вид, что ведет переговоры. Под видом переговоров он ведет пропагандистскую войну, чтобы доказать международному сообществу, что в действительности здесь – не право на самоопределение, а всего лишь территориальный спор между Азербайджаном и Арменией», - сказал Шаварш Кочарян.
Он напомнил о том, что Азербайджан ответил на самоопределение народа Арцаха варварскими действиями – погромы армян в Сумгаите и Баку, убийство топором спящего армянского офицера Гургена Маркаряна, Апрельская война.
«Всего за 4 дня Азербайджан осуществил такие варварские действия, которые полностью присущи самым радикальным террористическим группировкам», - сказал Шаварш Кочарян.