Աթամբաևին հարկադրաբար դատարան կբերեն դատավարությունը բոյկոտելու փորձից հետո
Ղրղզստանի նախկին նախագահ Ալմազբեկ Աթամբաևը որոշել է բոյկոտել քրեական հեղինակություն Ազիզ Բատուկաևին անօրինականորեն ազատ արձակելու գործով դատը և  համապատասխան գրավոր հայտարարություն Է արել: Դատարանը նրան հարկադրաբար բերման ենթարկելու որոշում է ընդունել, հայտնել է փաստաբան Սերգեյ Սլեսարյովը:
Հարկադրաբար բերման ենթարկելու հանձնարարությունը տրված է պահակային ծառայությանը։ Դատավարության հաջորդ նիստը կկայանա երեքշաբթի, ավելացրել է նա:
Ավելի վաղ այն մասին, որ Աթամբաևը բոյկոտ է հայտարարել դատարանին և հրաժարվել է ներկա գտնվել դատավարությանը, հայտնել Էր փաստաբան Զամիր Ժոոշևը: Նրա խոսքով՝ նախկին նախագահը դատը համարում է անօրինական: Աթամբաևի պաշտպանությունն այն կարծիքին է, որ դատին մասնակցելուց հրաժարվելու վերաբերյալ նախկին նախագահի հայտարարությունը բավարար էր, որպեսզի դատավարությունն անցկացվի առանց նրա, նշել է Սլեսարյովը:
Բատուկաևին անօրինականորեն ազատ արձակելու գործով 19 մարդ է անցնում: Նրանցից 14-ն ընդունել են իրենց մեղքը և հետաքննության հետ գործարքներ են ստորագրել:

Атамбаева доставят принудительно в суд после попытки бойкотировать процесс
Бывший президент Киргизии Алмазбек Атамбаев решил бойкотировать суд по делу о незаконном освобождении криминального авторитета Азиза Батукаева и написал соответствующее заявление. Суд принял решение о его принудительном приводе, сообщил адвокат Сергей Слесарев.
Поручение о принудительном приводе дано конвойной службе, следующее заседание по этому процессу состоится 15 октября, добавил он.
Ранее о том, что Атамбаев объявил бойкот суду и отказался посещать процесс в суде сообщил адвокат Замир Жоошев. По его словам, бывший президент считает суд незаконным. Защита Атамбаева полагает, что заявления экс-президента об отказе участвовать в суде, было достаточно, чтобы провести процесс без него, отметил Слесарев.
По делу о незаконном освобождении Батукаева проходят 19 человек. 14 из них признали вину и подписали сделки со следствием.